Автор роботи
Робіт у серії: більше 30
Розміри:
Категорія: Графіка, Живопис, інше
Техніка: графіка, живопис
Матеріали: олівець, олія, папір, полотно, простирадло
Створено: 1997-2010
Місце створення: Київ
Роботи у серії
Опис роботи
Над серією графіки «Сузір’я Міхаеліса, або Добрі домогосподарки» художниця працювала десять років — з 1997-го до 2007-го. Серія складається переважно з графічних творів невеликого формату, на яких художниця традиційно для неї звертається до образу оголеного жіночого тіла та зображує предмети побуту — кухню, сантехніку тощо.
Проект постав під час декретної відпустки художниці і був способом урятуватися від щоденної рутини. Невеликий формат і техніка — графічні твори, виконані ручкою або фломастером на папері А4, — створюють враження щоденника художниці, її інтимних самотніх нотаток, які вона робила час від часу, коли була нагода відволіктися від дитини. Жінок за побутовими справами Скугарєва малювала на роздруківках з інтернет-чатів домогосподарок, які обговорювали різні життєві питання — побут, стосунки з чоловіками, особисті переживання тощо. Такі тексти, за влучним порівнянням критика Андрія Текіли, ніби лягають на тіло героїнь Скугарєвої і створюють враження татуювань.
Як і весь живопис Скугарєвої, ця серія має дуже інтимний характер, виражений не лише в оголеній натурі, а й у запозиченнях/підгляданнях художниці за розмовами жінок в інтернет-спільноті. Усі моделі, яких зображує художниця, — це її «рідні» люди, яких вона поважає і шанує. Попри те, що «своєю серією кулькових замальовок на папері невеликого формату Скугарєва підкреслює гендерні і соціальні обмеження, з якими стикається жінка-художниця» (Червоник), сама художниця наполягає, що її серія не феміністична. Крім того, за її словами, в ній ідеться не про «сексуальність домогосподарок, їхню незалежність» (Текіла), навпаки, їй «хотілося показати прекрасне в побутовому, показати красу рутинних справ і ситуацій».
Із 2010 року художниця вирішила повторити ці образи в більшому форматі, видрукувавши розроблені в попередньому проекті образи на простирадлах. Домашній текстиль (простирадла в горошок чи в синю смужку) ще більше підкреслюють інтимний характер творів Скугарєвої і додають їм відчуття домашнього затишку.
Виставки
Папір/не папір, у межах Міжнародної виставки-ярмарку «Арт-Київ 2008» (2008.10.31 - 2008.11.08)
Марина Скугарєва, Олег Тістол, Павло Маков, Тіберій Сільваші, Влада Ралко, Ігор Янович, Андрій Сагайдаковський, Олександр Сухоліт, Микола Маценко
Тюнінг (2009.08.13 - 2009.08.31)
Марина Скугарєва, Павло Маков, Ігор Янович, Тіберій Сільваші, Андрій Сагайдаковський, Микола Маценко, Костянтин Реунов
Гендер в ІЗОЛЯЦІЇ (2012.04.20 - 2012.07.01)
Марина Скугарєва, Жанна Кадирова, Ксенія Гнилицька
Пов'язані документи
Джерела
- Марина Скугарєва [каталог]. : Art-agent Igor Abramovych. – 2009. – 74 c.
- Полянскова Лера. Марина Скугарева: «… я думаю, есть и Небесный Киев» / Лера Полянскова // ARTUkraine [Электронный ресурс] – 28.11.2012. – Режим доступа: http://artukraine.com.ua/a/marina-skugareva—–ya-dumayu-est-i-nebesnyy-kiev/#.WLlJV_mLQ2w (доступно 03.03.2017)
- Скляренко Галина. Вокруг «возвездия Михаэлиса»: Марина Скугарева / Галина Скляренко // Современное искусство Украины: портреты художников. – К.: Huss, – 2015. – C.107-119
- Текила Андрей. Марина Скугарева. Танец хороших домохозяек / Андрей Текила // Символ. – 2008. – №1. – С. 96-107
- Три художні генерації в колекції Тетяни та Бориса Гриньових. Каталог. – Київ: Основи, 2016. – 254 с.
- Червоник Олена. Право на самоконструювання [Вступний текст до каталогу виставки “Гендер в ІЗОЛЯЦІЇ”] / Олена Червоник // KORYDOR. [Електроний ресурс] – 23 квітня 2012. – Режим доступу: http://old.korydor.in.ua/texts/1022-pravo-na-samokonstruyuvannya (доступ 03.03.2017)