Марина Скугарєва. Серія «Добрі домогосподарки». 1997-2010. Техніка різна. Розміри різні

Автор роботи

Робіт у серії: більше 30

Розміри:

Категорія: Графіка, Живопис, інше

Техніка: графіка, живопис

Матеріали: олівець, олія, папір, полотно, простирадло


Створено: 1997-2010

Місце створення: Київ

Опис роботи

Над серією графіки «Сузір’я Міхаеліса, або Добрі домогосподарки» художниця працювала десять років — з 1997-го до 2007-го. Серія складається переважно з графічних творів невеликого формату, на яких художниця традиційно для неї звертається до образу оголеного жіночого тіла та зображує предмети побуту — кухню, сантехніку тощо.

Проект постав під час декретної відпустки художниці і був способом урятуватися від щоденної рутини. Невеликий формат і техніка — графічні твори, виконані ручкою або фломастером на папері А4, — створюють враження щоденника художниці, її інтимних самотніх нотаток, які вона робила час від часу, коли була нагода відволіктися від дитини. Жінок за побутовими справами Скугарєва малювала на роздруківках з інтернет-чатів домогосподарок, які обговорювали різні життєві питання — побут, стосунки з чоловіками, особисті переживання тощо. Такі тексти, за влучним порівнянням критика Андрія Текіли, ніби лягають на тіло героїнь Скугарєвої і створюють враження татуювань.

Як і весь живопис Скугарєвої, ця серія має дуже інтимний характер, виражений не лише в оголеній натурі, а й у запозиченнях/підгляданнях художниці за розмовами жінок в інтернет-спільноті. Усі моделі, яких зображує художниця, — це її «рідні» люди, яких вона поважає і шанує. Попри те, що «своєю серією кулькових замальовок на папері невеликого формату Скугарєва підкреслює гендерні і соціальні обмеження, з якими стикається жінка-художниця» (Червоник), сама художниця наполягає, що її серія не феміністична. Крім того, за її словами, в ній ідеться не про «сексуальність домогосподарок, їхню незалежність» (Текіла), навпаки, їй «хотілося показати прекрасне в побутовому, показати красу рутинних справ і ситуацій».

Із 2010 року художниця вирішила повторити ці образи в більшому форматі, видрукувавши розроблені в попередньому проекті образи на простирадлах. Домашній текстиль (простирадла в горошок чи в синю смужку) ще більше підкреслюють інтимний характер творів Скугарєвої і додають їм відчуття домашнього затишку.

Виставки

Папір/не папір, у межах Міжнародної виставки-ярмарку «Арт-Київ 2008» (2008.10.31 - 2008.11.08)
Марина Скугарєва, Олег Тістол, Павло Маков, Тіберій Сільваші, Влада Ралко, Ігор Янович, Андрій Сагайдаковський, Олександр Сухоліт, Микола Маценко

Тюнінг (2009.08.13 - 2009.08.31)
Марина Скугарєва, Павло Маков, Ігор Янович, Тіберій Сільваші, Андрій Сагайдаковський, Микола Маценко, Костянтин Реунов

Гендер в ІЗОЛЯЦІЇ (2012.04.20 - 2012.07.01)
Марина Скугарєва, Жанна Кадирова, Ксенія Гнилицька

Джерела