Тюнінг

Місце проведення: Україна, Київ, Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея

Групова виставка

2009.08.13 - 2009.08.31

Опис

Уже традиційно, виставковий сезон в арт-центрі Я Галерея завершився знаком оклику у вигляді кураторського проекту Павла Гудімова. Є таке поняття: друге життя речей. У мистецтві – це практично традиція.

Кураторський проект Павла Гудімова Тюнінг присвячений саме цьому: другому, а в даному випадку першому життю речей в мистецтві.
Більшість художників використовують те, що «потрапляє під руку», те, що шкода викинути. Автори перетворюють ці речі на такий собі стартовий майданчик, з якого робиться крок до нових робіт чи навіть цілих серій.
Декілька прикладів.
Олександр Бабак у своєму проекті Оголена показує стару вишивку, яку знайшов на горищі свого сільського будинку. Художник вписав у вишивку свою дружину Тамару: таким чином народне мистецтво переплавилося на сучасне.
Артем Волокітін втілив у життя давній задум: зробив розпис під кришкою столу. Звичайний кухонний стіл – ми дивимося на нього і не бачимо жодних змін. Заглядаємо під кришку… і розуміємо, що стіл цілком перевтілився, почав нове життя, не інакше.
Павло Маков здійснив Повернення: на облігаціях державного займу надрукував зображення свого собаки, що робить свої природні собачі справи. З’явилося, м’яко кажучи, нове прочитання старої речі.
Для Андрія Сагайдаковського творчість в режимі «second life» – це взагалі ледь не життєве кредо. Вже декілька років художник пише не на новеньких ґрунтованих полотнах, а на старих килимках.
І це далеко не всі «тюнінговані» об’єкти. В експозиції були предмети/твори Миколи Маценка, Ігоря Яновича, Марини Скугарєвої, Тіберія Сільваші, Вінні Реунова.
Куратор Павло Гудімов добре знає: якщо завершати сезон – то вже з розголосом!

Майстер-клас Павла Гудімова називається «Професійний і аматорський тюнінг» і складався з двох частин: розповідей Гудімова про численні поїздки і виставки і рефлексій на тему народного дизайну і тюнінгу. Почути можна було про все: від графіті до пластикових балконів. Про те, як це весело і як це сумно.

Цитати авторів про тюнінг:

П. Маков:

«Мені подобається те, що, грубо кажучи, непотрібні папірці раптом можна повернути до життя. Я надаю їм нового сенсу, використовуючи при цьому старий».

А. Волокітін:

«Кухонний стіл – на ньому тримається все, на мій погляд. Твір мистецтва – це щось неутилітарне, щось чому надали більшого значення, зробили важливим. Я вирішив перетворити стіл на такий неутилітарний предмет».

І. Янович:

«Тюнінг – це гра з формою об’єкту, в результаті якої функціональний предмет перетворюється на витвір мистецтва».

М. Маценко:

«Тюнінг – це адаптація стандартних речей до життєвих потреб шляхом їх окультурення».

Т. Сільваші:

«Поєднання рідної для мене мови живопису і промислових плакатів. Це навіть не поєднання, а зіткнення. Дуже цікаво».

О. Бабак:

«Я не бачу якихось принципових відмінностей між тюнінгом і творчістю взагалі. В будь-якому разі – це для мене приємна гра».

В. Реунов:

«Роботи говорять самі за себе».

А. Сагайдаковський:

«Тюнінг – це дуже добре».

М. Скугарєва:

«Це не тюнінг, це поліфонія».