Папір/не папір, у межах Міжнародної виставки-ярмарку «Арт-Київ 2008»

Місце проведення: Україна, Київ, Український Дім

Групова виставка

2008.10.31 - 2008.11.08

Опис

З 31 жовтня по 8 листопада 2008 року в Українському домі в межах ІІІ Міжнародної виставки-ярмарку «Арт-Київ 2008» арт-центр Я Галерея презентував проект Папір/ не папір. Свої паперові/не паперові роботи представили наступні художники: Павло Маков, Тіберій Сільваші, Ігор Янович, Олена Бланк, Олег Тістол, Микола Маценко, Марина Скугарєва, Андрій Сагайдаковський, Влада Ралко, Артем Волокітін і Олександр Сухоліт.
Я Галерея вперше бере участь у комерційному проекті. Показово, що ця ініціація комерцією відбувається в проекті, де акцент робиться саме на папері. Адже гроші – це теж папір. У порівнянні зі, скажімо, живописом, він завжди був трохи менш популярною технікою в сенсі продажу. Проте саме завдяки цьому вдаваному відставанню, робота з цим форматом має надзвичайний творчий потенціал.
Папір – одна із найбільш маргінальних технік в історії актуального мистецтва за останні сто років. За винятком хіба що в концептуального мистецтва, де папір використовувався як документ.
Папір – невимушена естетика недовершеності, енергія коміксів та випадкових розписувань кулькової ручки. Це, зрештою, ескізність як така.
Протиставити папір усім іншим видам і технікам сучасного мистецтва значить кинути виклик на кшталт того, який Давид кинув Голіафу. Адже за живописом, скульптурою стоять століття професійного напрацювання. А за папером – лише легкість зняття цього тиску історії мистецтва як ремесла.
Один із учасників проекту Павло Маков обрав формат паперу та офорту на папері свідомо. Коли він починав цю роботу, знав, що папір є одним із найменш сумісних із сучасним мистецтвом форматом. Для Олега Тістола папір завжди був альтернативою живопису.
Для «Арт-Києва 2008» Маков і Тістол зробили ексклюзивний сумісний проект Гроші незалежності. На думку Павла Макова, друкування грошей є своєрідним процесом усвідомлення власної автономності: «Самі надрукуємо, самі будемо жити!»
І це лише частинка. Клаптика. Верхівка паперового айсбергу.
Олена Мартинюк