На межі. Українське мистецтво 1985–2004

Місце проведення: Україна, Київ, PinchukArtCentre

Групова виставка

2015.05.30 - 2015.10.04

Опис

PinchukArtCentre представляє масштабну групову виставку українських митців під назвою «На межі. Українське мистецтво 1985-2004», що фокусується на  розвитку сучасного українського мистецтва з 1980-х до Помаранчевої революції 2004 року. Проект досліджує рушійні сили соціально і політично ангажованого мистецтва, починаючи з періоду, що передує «перебудові». В рамках виставки представлені понад 40 арт-проектів видатних українських художників і колективів, чиї мистецькі практики формувалися в часи розпаду СРСР та перші роки незалежності України.

Представлені у рамках виставки митці відіграли провідну роль в означенні місця мистецтва у пострадянському суспільстві; вони знайшли способи, щоб поглянути в обличчя власній історії, відвоювати творчу свободу та заговорити на повний художній голос. Через свої твори вони мислили, віддзеркалювали, реагували на події у суспільстві, котре мусило винайти себе заново попри нестабільність, ідеологічні зсуви та соціальні зміни.

Бйорн Гельдхоф, заступник арт-директора/нині арт-директор PinchukArtCentre: «Цей проект – моя спроба представити бачення, яке спровокувало б дискусію про те, як сприймати та зрозуміти покоління митців, що з’явилося в Україні на початку 80-х та 90-х. Ця виставка протидіє усталеним формам сприйняття і, натомість, пропонує таку точку зору, з якої можна розгледіти уніфіковані рушійні сили українського мистецтва».   

Проект побудовано навколо трьох основних тем: «перебудова», «пошук ідентичності» (як персональної, так і національної) і «втрата моральних орієнтирів», що знаходить своє відображення у представлених творах. Виставка є спробою сформулювати альтернативний погляд на розвиток українського мистецтва у період з 1985 по 2004 роки. Відмовляючись від формального поділу на школи та використання усталених дефініцій, таких як, наприклад, «Нова хвиля», «Харківська школа фотографії» та «Одеський концептуалізм», виставка натомість пропонує поглянути на мистецтво того часу, що було об’єднане спільною рушійною силою, та відображало країну і суспільство у стані змін.

Представлені роботи