Автор роботи
Розміри: розміри варіюються
Категорія: Живопис
Техніка: живопис
Матеріали: олія, полотно
Створено: 1989–1991
Місце створення: Київ
Роботи у серії
Опис роботи
Цикл належить до раннього періоду творчості художниці. У кінці 1980-х вона створила серію робіт, на яких зображено ангелів та інших небесних «абсурдно оживлених істот», які візуально нагадують жуйки [1]. Таку ніби дитячу тематику і манеру зображення критик і мистецтвознавець Костянтин Акінша назвав «наївною серйозністю»[2], адже Трубіна створювала своїх персонажів не іронічно, як більшість митців «Паркомуни» того часу, а «страшно, загадково і глибокодумно».
У цей час художниця дуже часто зверталася до релігійної теми. У часи зміни політичних і соціальних орієнтирів у своєму живописі Трубіна не раз аналізувала такі поняття як праведність, віра, жертовність та ін.
У цьому циклі вона звернулася до зображення херувимів, яким віддано більшу частину полотна. Візуально ці персонажі нагадують жуйки: їхні тіла безформно округлі. У них переважно невеликі руки і немає ніг. Такий образ ангела апелює до масової культури того часу. Жувальна гумка з’явилася в СРСР від 1970-х років, але максимально доступною і поширеною вона стала у 1990-х.
[1] Кузьма, Марта. [Вступна стаття] // Ангели над Україною. Сучасний український живопис: [Каталог]. — Единбург, 1993. — С. 9–13.
[2] Акинша, К. Венок на могилу украинского постмодернизма: Портфолио. Искусство Одессы 1990-х. Сборник текстов / Сост. Е. Михайловская, А. Ройтбурд, М. Рашковецкий. — Одесса, 1999. — С. 12–15.
аинского постмоденизма: Портфолио. Искусство Одессы 1990-х. Сборник текстов / сост. Михайловская Е., Ройтбурд А., Рашковецкий М. – Одесса, 1999. С. 12-15
Коментар дослідника
Цитати із Біблії
Єзекіїль 1:5–14
5 …оце їхній вид: вони мали подобу людини.
6 І кожна мала чотири обличчі, і кожна з них мала чотири крилі.
7 А їхня нога проста, а стопа їхньої ноги як стопа телячої ноги, і вони сяяли, як ніби блискуча мідь.
8 А під їхніми крилами були людські руки на чотирьох сторонах їхніх, і вони четверо мали свої обличчя та свої крила.
9 Їхні крила прилягали одне до одного, не оберталися в ході своїй, кожне ходило просто наперед себе.
10 А подоба їхнього обличчя обличчя людини та обличчя лева мали вони четверо з правиці, а обличчя вола мали вони четверо з лівиці, і обличчя орла мали вони четверо.
11 А їхні обличчя та їхні крила були розділені вгорі; у кожного двоє крил злучувалися одне з одним, і двоє закривали їхнє тіло.
12 І кожна ходила просто перед себе. Туди, куди бажав дух ходити, вони йшли, не оберталися в ході своїй.
13 А подоба тих істот була на вид вугілля з огню, вони палали на вигляд смолоскипів; той огонь проходжувався поміж істотами. І огонь мав сяйво, і з огню виходила блискавка.
14 І ті живі істоти бігали й верталися, немов блискавка.
Псалтир 17:11
11 Усівся Він на херувима й летів, і на вітрових крилах понісся…
Історична довідка
1990–1991 — роки зламу. В Україні, як і в інших радянських республіках, відбуваються економічні та політичні акції, що призводять до остаточного краху СРСР.