Валерія Трубіна. Прохолода неба. 1990. Полотно, олія. 200 × 300 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 300 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1990 р.

Місце створення: Київ

Місце знаходження: ?

Опис роботи

У ранній період творчості Трубіна працювала над темою ангелів. Художниця створила цілий корпус робіт, де зображено різних ангелоподібних істот, херувимів та інших небесних «абсурдно оживлених істот». У цьому циклі вона звернулася до зображення херувимів, яким віддано більшу частину полотна. Візуально ці персонажі нагадують жуйки: їхні тіла безформно округлі. У них переважно невеликі руки і немає ніг. Такий образ янгола апелює до масової культури того часу. Жувальна гумка з’явилася в СРСР у 1970-х роках, але максимально доступною і поширеною стала в 1990-х.

На цьому полотні Трубіна зобразила двох херувимів, які, ймовірно, готуються до бійки. Херувима праворуч зображено анфас, у нього розлючений вигляд, а того, що ліворуч, обернуто спиною до глядача. Драматизм ситуації підкреслює темне синє небо. У Біблії натомість сказано, що херувими більше від інших чинів «сяють завжди світлом богопізнання, розумінням Таїнств Божих, самі просвітлені і просвітлюють інших».

З кінця 1980-х років художниця дуже часто зверталася до релігійної теми. У часи зміни політичних і соціальних орієнтирів у своєму живописі Трубіна не раз аналізувала такі поняття як праведність, віра, жертовність та ін.

[1] Кузьма, Марта. [Вступна стаття] / Марта Кузьма // Ангели над Україною. Сучасний український живопис: [Каталог]. — Единбург, 1993. — С. 9–13.

[2] Акинша, Константин. Венок на могилу украинского постмодернизма // Портфолио: Искусство Одессы 1990-х. Сборник текстов / Сост. Е. Михайловская, А. Ройтбурд, М. Рашковецкий. — Одесса, 1999. — С. 12–15.

Історична довідка

Цього року завершилося об’єднання Німеччини. В Україні почалося студентське голодування, яке отримало назву «Революція на граніті».

Виставки

Спалах (1990)
Дмитро Кавсан, Валерія Трубіна, Олександр Клименко, Леонід Вартиванов, Гліб Вишеславський, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Олег Голосій, Олександр Харченко, Василь Цаголов

Ангели над Україною (1993.08.13 - 1993.09.05)
Ендрю Браун (куратор), Олександр Гнилицький, Валерія Трубіна, Олег Голосій, Олександр Ройтбурд, Савадов-Сенченко, Арсен Савадов, Георгій Сенченко, Ілля Чічкан, Дмитро Лігейрос