Олег Тістол, 1987–2008, цикл творів «Гори», техніка змішана, розміри різні

Автор роботи

Робіт у серії: більше 50

Розміри:

Категорія: Графіка, Живопис, інше

Техніка: змішана


Створено: 1987–2008

Місце створення: різне

Місце знаходження: різне

Опис роботи

Гори як тема виникли у творчості Олега Тістола в кінці 1980-х років унаслідок дослідження різних культурних архетипів. До зображення гір митець звертався в живописних серіях, серед яких «Арарат», «Синай», «Казбек», «Кавказ», а також у циклі фотографій, які він розфарбовував емаллю.

У першій серії Тістол використав етикетку популярної радянської марки цигарок «Казбек», на якій зображено силует горця на коні на тлі біло-блакитних гір і синього неба. Офіційно вважається, що малюнок належить осетинському художнику Аслан-Гірею Хохову, проте існує й кілька неофіційних версій про авторство ілюстрації. Ця марка цигарок увійшла в масову культуру, вона фігурує у віршах Костянтина Сімонова й Олександра Твардовського, у кінематографі і літературі. За словами Галини Скляренко, «Тістол здійснює зворотний процес: з нехудожнього простору він повертає зображення в простір нової картини, але не простим повторенням, а як певну метафору, яка несе в собі і художні, і нехудожні смисли»1.

У першій роботі серії «Казбек» Тістол перемальовує лише сині гори. У наступних полотнах, крім зображення гір, він додає прості графічні елементи, геральдичні образи, які багато разів тиражуються в рамках однієї картини. Наприклад, мотив троянди виник у гірській серії Тістола під час його перебування у Швейцарії на початку 1990-х років. Зображення кукурудзи (що дуже часто трапляється у творчості художника Миколи Маценка, з яким Тістол співпрацює з початку 1990-х років) відсилає до радянської побутової культури періоду Микити Хрущова.

У цих роботах художник використовує техніку трафарету, зокрема, це помітно у роботах із серій «Арарат», «Синай», «Казбек», «Кавказ».

1 Скляренко, Галина. «Неувядаемая красота стереотипа»: Олег Тистол / Галина Скляренко // Современное искусство Украины: портреты художников. — К.: Huss, 2015. — C. 69–90.

Виставки

Арт-Київ — 2008 (2008.10.31 - 2008.11.08)
Валерія Трубіна, Дмитро Кавсан, Марина Скугарєва, Олександр Гнилицький, Олег Тістол, Максим Мамсіков, Ілля Чічкан, Олександр Ройтбурд, Костянтин Реунов

Українська Нова хвиля. Мистецтво другої половини 1980-х — початку 1990-х років (2009.09.18 - 2009.11.01)
Оксана Баршинова (куратор), Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Сергій Панич, Микола Трох, Дмитро Дульфан, Леонід Вартиванов, Олександр Гнилицький, Юрій Соломко, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Арсен Савадов, Савадов-Сенченко, Георгій Сенченко, Олег Голосій, Кирило Проценко, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Анатолій Ганкевич, Група Ганкевич-Мігас, Леонід Войцехов