Автор роботи
Робіт у серії: більше 50
Розміри:
Категорія: Графіка, Живопис, інше
Техніка: змішана
Створено: 1987–2008
Місце створення: різне
Місце знаходження: різне
Роботи у серії
Опис роботи
Гори як тема виникли у творчості Олега Тістола в кінці 1980-х років унаслідок дослідження різних культурних архетипів. До зображення гір митець звертався в живописних серіях, серед яких «Арарат», «Синай», «Казбек», «Кавказ», а також у циклі фотографій, які він розфарбовував емаллю.
У першій серії Тістол використав етикетку популярної радянської марки цигарок «Казбек», на якій зображено силует горця на коні на тлі біло-блакитних гір і синього неба. Офіційно вважається, що малюнок належить осетинському художнику Аслан-Гірею Хохову, проте існує й кілька неофіційних версій про авторство ілюстрації. Ця марка цигарок увійшла в масову культуру, вона фігурує у віршах Костянтина Сімонова й Олександра Твардовського, у кінематографі і літературі. За словами Галини Скляренко, «Тістол здійснює зворотний процес: з нехудожнього простору він повертає зображення в простір нової картини, але не простим повторенням, а як певну метафору, яка несе в собі і художні, і нехудожні смисли»1.
У першій роботі серії «Казбек» Тістол перемальовує лише сині гори. У наступних полотнах, крім зображення гір, він додає прості графічні елементи, геральдичні образи, які багато разів тиражуються в рамках однієї картини. Наприклад, мотив троянди виник у гірській серії Тістола під час його перебування у Швейцарії на початку 1990-х років. Зображення кукурудзи (що дуже часто трапляється у творчості художника Миколи Маценка, з яким Тістол співпрацює з початку 1990-х років) відсилає до радянської побутової культури періоду Микити Хрущова.
У цих роботах художник використовує техніку трафарету, зокрема, це помітно у роботах із серій «Арарат», «Синай», «Казбек», «Кавказ».
1 Скляренко, Галина. «Неувядаемая красота стереотипа»: Олег Тистол / Галина Скляренко // Современное искусство Украины: портреты художников. — К.: Huss, 2015. — C. 69–90.
Виставки
Арт-Київ — 2008 (2008.10.31 - 2008.11.08)
Валерія Трубіна, Дмитро Кавсан, Марина Скугарєва, Олександр Гнилицький, Олег Тістол, Максим Мамсіков, Ілля Чічкан, Олександр Ройтбурд, Костянтин Реунов
Українська Нова хвиля. Мистецтво другої половини 1980-х — початку 1990-х років (2009.09.18 - 2009.11.01)
Оксана Баршинова (куратор), Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Сергій Панич, Микола Трох, Дмитро Дульфан, Леонід Вартиванов, Олександр Гнилицький, Юрій Соломко, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Арсен Савадов, Савадов-Сенченко, Георгій Сенченко, Олег Голосій, Кирило Проценко, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Анатолій Ганкевич, Група Ганкевич-Мігас, Леонід Войцехов
Пейзаж ХХІ століття, у межах проекту ARSENALE 2012 (2011.12.22 - 2012.07.31)
Олег Мазін (куратор), Олег Тістол
Пов'язані документи
Джерела
- Art Impressions. Мистецькі імпресії. Малярство, графіка, скульптура, інсталяція. Каталог виставки. – Центр «Український дім», Галерея «Аліпій». – 1994 г. – 166 с.
- Арт-Київ 2008 – Київ: Арт-юкрейн /упорядкування/, 2008. – (каталог виставки). – с. 24
- Воля к безмерному: опыт постижения метафизического. – К.: Оранта. – 2008. – С. 400 [Каталог]
- Олег Тістол [Образотворчі матеріали] / Текст О. Мартинюк. — Київ: Оранта, 2009. — 72 с.: іл
- Скляренко Г. Современное искусство Украины. Портреты художников / Галина Скляренко. – Киев: Huss, 2015. – 344 с.
- Успенский А. Живопись в контексте постмодернизма. Южнорусская волна из коллекции ГРМ (дар Марата Гельмана) [Електронний ресурс] / Антон Успенский // http://uspensky.narod.ru/. – 2008. – Режим доступу до ресурсу: http://uspensky.narod.ru/sud-wall.html.