Гліб Вишеславський, 1985, Композиція, полотно, олія, тканина, нитки, мушля, 100 × 120 см

Автор роботи

Робіт у серії: 5 або більше

Розміри: 100 см x 120 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис, змішана

Матеріали: мушля, нитки, олія, полотно, тканина


Створено: 1985 р.

Опис роботи

Синє тло з клаптиками тканини на ньому. До тканини підвішена мушля.

Коментар дослідника

Твір можна умовно віднести до групи робіт з умовною назвою «Словник для психологів». Твори з цієї умовної групи датуються 1985 роком, коли художник захопився вченням К. Г. Юнга, особливо дослідженнями підсвідомого. Завдяки цьому він намагався «успішно розробити візуальну мову підсвідомого[1]», враховуючи, що кожен колір, композиційна структура та елемент художнього твору, за його ідеєю, мали своє конкретне значення. За вченням про архетипи, синій колір символізує бажання лишити після себе слід: сила (чарівник), звільнення (розбійник). При цьому під час особистої бесіди, автор зізнався, що роботи створювались більш інтуїтивно, хоча може на час створення в роботи і вкладались якісь конкретні символи, проте зараз Вишеславський вже цього не пам’ятає. Що стосується самих образів, то це, зі слів автора, «ніби то простір від неба до океанічної землі»[2]. Для даної серії характерний однаковий формат (80 х 100), за виключенням однієї роботи (100 х 120), а також однакові назви всіх творів – «Композиція».

У 1985 році твір висів на захисті дипломної роботи знайомої Вишеславського, у вигляді ілюстрацій (Кафедра психології МГУ, Москва, РСФСР).

[1] Гліб Вишеславський. Альбом. К.: Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини КМДА. – 2004. – С. 11

[2] З особистої розмови Катерини Блудової з Глібом Вишеславським від 24.04.2016

Історична довідка

За спогадами художника: «багато хто у 80-ті рр. захоплювався вченням К. Г. Юнга. Не оминуло це й мене. Серед моїх друзів були психологи, ще тоді студенти МГУ (Московський державний університет). Тоді літератури до психології майже не було, а серед студентів, в якості навчальних ходили репринтні видання Фрейда, Юнга, Маслоу і багатьох інших відомих психологів. У захваті я навіть відвідував лекції з психології. Особливе враження справили на мене дослідження підсвідомого за Юнгом. В цьому я добре розумів Г. Гессе![1]».

[1] Гліб Вишеславський. Альбом. К.: Головне управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини КМДА. – 2004. – С. 10