Мистецькі імпресії

Місце проведення: Україна, Київ, Український дім, вул. Хрещатик, 2

Групова виставка

1994.02.18 - 1994.04.[?].

Опис

Виставка «Мистецькі імпресії», що відбулася в центрі «Український дім» 1994 року, стала першим проектом галереї «Аліпій», що входила у склад центру «Український дім», та її куратора Валерія Сахарука. На виставці були представлені роботи 39 українських художників різних напрямів. Згідно з концепцією, викладеною В. Сахаруком у вступному тексті до каталогу виставки, її мета полягала у спробі відійти від «остаточних дефініцій» українського мистецтва та запропонувати «неупереджений погляд на художні явища, які в значній мірі формують його актуальний стан». Куратор визначає виставку як «своєрідний зріз української образотворчості останніх років, який дає, по можливості, вичерпне уявлення про широту її стильового діапазону на прикладі досить уже знаних імен»[1].

В експозиції, побудованій у круглій галереї другого поверху «Українського дому», були представлені, зокрема, твори учасників «Живописного заповідника» (О. Бабака, Т. Сільваші, О. Животкова), Паризької комуни (В. Цаголова, В. Трубіної, О. Гнилицького, М. Мамсікова, О. Голосія, Ю.Соломка), проект інтер’єру музею О. Тістола, М.Маценка, А. Степаненка та О. Харченка, заявлених як учасники мистецької акції «Києво-Могилянська академія», що відбулася роком раніше, а також інсталяції Гліба Вишеславського та офорти Павла Макова.

В. Сахарук почав працювати над виставкою влітку 1993 року, подорожуючи різними містами України, в т.ч. до Львова, Одеси, Миколаєва, і відбираючи роботи. Результатом такої ретельної підготовки став каталог «Мистецькі імпресії», в якому містяться детальні життєписи, окремі репродукції робіт та списки літератури про авторів, представлених на виставці. Цей каталог варто розглядати як такий, що відбиває передусім творчість експонованих авторів в цілому та процес підготовки і відбору робіт, а не кінцевий результат, оскільки більшість поданих у ньому творів не була виставлена в рамках «Мистецьких імпресій» і навіть у переліку творів, що експонувалися, наведеному наприкінці каталогу, вказані роботи, яких на виставці не було. Іншим важливим джерелом відомостей про виставку є майже сорокахвилинний телефільм (передача) «Мистецькі імпресії», знятий В. Сахаруком разом зі співробітниками Національної телерадіокомпанії України, – так само, як і каталог, рідкісний для 1990-их років приклад детальної документації виставки сучасного мистецтва в Україні. Ще однією специфічною деталлю, яка вказує на продуманість проекту, вказує впізнавана біло-блакитна тема, що нагадує небо з хмаринками, спеціально створена Олександром Другановим і використана для оформлення заставки до телефільму, обкладинки каталогу, запрошення та плаката до виставки.

Незважаючи на масштабність і ретельне планування проекту, відгуків про нього було мало. У єдиній повноцінній рецензії, надрукованій у журналі «Terra Incognita» через рік, критик О. Сидора-Гібелінда називає «Мистецькі імпресії» виставкою, що «вельми відчутно наближається до зразкової»[2]. Вказуючи на антологічний підхід куратора, критик зазначає, що завдяки «Мистецьким імпресіям» перше слово про покоління дев’яностих вже сказано, тобто, незважаючи на те, що він відбувся в 1994 році, визначає цей проект як перший історичний підсумок десятиліття.

Судячи з намірів самого куратора, озвучених у телефільмі, «Мистецькі імпресії» мали бути не тільки завершальним етапом певної епохи, але й поштовхом до нового довготривалого проекту – «можливо, у формі бієнале»[3]. Повторення «Мистецьких імпресій» не відбулося, але, тим не менш, у більшості персональних проектів галереї «Аліпій» протягом 1994-1995 років були задіяні саме ті художники, які брали участь в «Імпресіях».

[1] Мистецькі імпресії [Текст] : малярство, графіка, скульптура, інсталяція = Art impressions : painting, graphic art, sculpture, installation / [проект вист., кат. Валерій Сахарук ; ред. Ірина Блюміна ; пер. Галина Довженко]. – [Київ] : Центр “Український Дім” : галерея “Аліпій”, [1994]. – С.5.

[2] Сидор-Гібелинда О. Мистецькі імпресії / Олег Сидор-Гібелинда. // Terra Incognita. – 1995. – №3. – С. 47.

[3] «Мистецькі імпресії», телефільм, 1994 р., 38:40.

Куратори

  • Валерій Сахарук

Представлені роботи