Василь Цаголов. Гума почуттів. 1992. Серія з 9 живописних картин. Полотно, олія. Різні розміри

Автор роботи

Робіт у серії: більше 10 (Точна цифра невідома. Олександр Соловйов під час особистої розмови з дослідником зазначає, що робіт було "Багато, дуже багато. Десятки, навіть більше".)

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1992 р.

Місце створення: Київ, Україна

Місце знаходження: ?

Опис роботи

Серію картин «Гума почуттів» Василь Цаголов створив 1992 року, коли жив у сквоті на вул. Паризької Комуни (нині — Михайлівська). У серії закладено основні принципи творчості митця, пов’язані насамперед з його кінематографічним мисленням, які лягли в основу дальшої мистецької практики.

У цій серії художник «посилається на “кіношний” принцип оповіді, лінійного розвитку сюжету в часі»1. Сам автор завважив, що йому хотілося відійти від «картинної культури і картинної рефлексії»2.

У «Гумі почуттів» кожна картина має свою драматургію і містить текст. Усі тексти, за винятком однієї цитати з Хорхе Луїса Борхеса, написав сам художник. Тексти становлять візуальну мову живопису і сприймаються як своєрідні «субтитри» до фільму.

У цій серії Цаголов уперше звернувся до теми криміналу. На початку 1990-х кримінальна тематика домінувала у щоденному житті і на телеекрані. Тема насилля панувала і у світовому кінематографі, саме в цей час з’явилися фільми «Скажені пси» (1992) Квентіна Тарантіно, «Музикант» (1992) Роберта Родрігеса та ін.

1 Бурлака, Виктория. Отрицание отрицания // Сучасне мистецтво: Наук. збірн. / Національна академія мистецтв України. Інститут проблем сучасного мистецтва. — К.: Фенікс, 2013. — Вип. IX. — С. 17.

2 Пригодич, Надія. Творчість — це передусім вчинок! [Інтерв’ю з Василем Цаголовим] // Київський вісник. — 1992. — 4 грудня (№ 231). — С. 3.

Історична довідка

Вперше серія була показана у виставковому залі Спілки художників Україні, на вул. Горького (нині — Антоновича) 102/104 (нині — М17 Центр сучасного мистецтва). На цій виставці також вже були представлені два акваріуми з фігурками, які пізніше були відзняті для серії «Світ без ідей»: «Літак полетить без Марго» та «Сади кохання».