Василь Цаголов. Cвіт без ідей. 1992. Серія з 4 фотографій. Слайд-фільм, фанера

Автор роботи

Робіт у серії: 4

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Фотографія

Техніка: аналогова кольорова фотографія, аналогова фотографія, інсталяція

Матеріали: фотографія


Створено: 1992–1993

Місце створення: Київ, Україна

Місце знаходження: ?

Опис роботи

Серія «Світ без ідей» — це низка великоформатних кольорових фотографій, у яких Цаголов розповідає власні історії, виступаючи ніби режисером. Він конструює сцени, використовуючи звичайні іграшкові фігурки людей, вирізки з журналів, іграшкові автомобілі й інші дрібні деталі (тухле м’ясо, ляльок Барбі й Кена, ниткову котушку тощо), і поміщає їх усередину акваріума, який стає своєрідним павільйоном для зйомок. Сконструйовані мізансцени мають тільки фронтальну точку зору і дають «фіксацію горизонтального, безідейного, плоского світу»1. Мистецтвознавець Катерина Стукалова пише, що в цій серії митець протиставляє «світ ідей» Платона своєму «світу без ідей»2.

«Більшість причетних до культури розглядають світ як об’єкт, у якому слід відшукати якусь закономірність, зіставити його зі здоровим або не дуже здоровим сенсом, пронизати ідеєю. Я не шукаю ідею, на якій будується світ… Світ — це просто потік чогось, що відбувається. Потік подій, про який досить розповісти як про щось лінійне, що з’являється одне за іншим», — пояснює Цаголов в авторському тексті до виставки «Світ без ідей» (1993). У цьому тексті сформульовано основні засади дальшої розробки художником фундаментального для нього концепту «твердого телебачення»3.

Фотографії виконав Микола Трох.

1 Костюченко Микола, Соловйов Олександр. Василь Цаголов. Світ без ідей // Terra Incognita. — 1993. — С. 69.

2 Стукалова, Катерина. Дрейфуючи навколо Вавилонської вежі // Кур’єр муз. — [1993]. — [№?]. — С. 5.

3 Цаголов, Василь. Світ без ідей. 1993.

Коментар дослідника

У 1995 році одна фотографія з цієї серії потрапила до Всеросійського музейного об’єднання «Державна Третьяковська галерея» як пожертва Товариства колекціонерів сучасного мистецтва за договором пожертвування № 4 від 2006 року. Фотографію атрибутовано як кольорову фотографію «М’ясо», надрукована її на фанері, розмір її 99 × 173 см.