Enfant terrible. Одеський концептуалізм

Місце проведення: Україна, Київ, Національний художній музей України

Групова виставка

2015.06.12 - 2015.09.20

Опис

Розмови про сучасне мистецтво в стінах академічної інституції – вже ризик і провокація. Але обравши позицію об’єктивності, Національний художній музей України вважає, що зараз на часі актуалізувати для звичайного глядача мистецькі явища та процеси, які довго існували в паралельній реальності. В семи залах першого поверху НХМУ Музей сучасного мистецтва Одеси представить проект ENFANT TERRIBLE, що досліджує історію виникнення одеського концептуалізму, його становлення і вплив на наступні хвилі сучасного мистецтва України.

«Любити сучасне мистецтво зовсім не обов’язково! Набагато цікавіше спробувати зрозуміти, чому митцю в якийсь момент до смерті набридло виробляти красу. Раптом захотілося погратися з глядачем – принести фаянсову нічну вазу зі складу заводу прямо до музею, в натюрморті замінити дичину з лимонними обрізками бляшанкою томатного супу, а замість золотих рам і троянд на полотні написати мудровані тексти. Так сталося, що на початку 80-х у вигляді течії, що з’явилась як реакція на засилля робітників і колгоспниць, названої «одеський концептуалізм», в Одесі виникло сучасне мистецтво України». (З тексту кураторів)

На виставці представлені незвичні для вітчизняного музейного простору твори, що часто вимагають коментаря або тлумачення. Експозиція побудована таким чином, щоб глядач міг яскраво уявити феномен концептуалізму в історичній перспективі – від перших протоконцептуальних робіт 50-х і до мистецтва наших днів. Виставка сформована на основі колекції Музею сучасного мистецтва Одеси – найбільш репрезентативного зібрання робіт сучасних одеських авторів, та розширена експонатами з приватних колекцій, галерей та фондів, архівів Одеського Музею західного і східного мистецтва. Експонуються як твори метрів концептуалізму: Леоніда Войцехова, Юрія Лейдермана, Сергія Ануфрієва, Ігоря Чацкіна, Олександра Ройтбурда, групи «Перці», «Мартинчиків», – так і багатьох інших художників, на яких так чи інакше вплинув одеський концептуальний рух. Представлені рідкісні живописні та графічні роботи, документи, тексти, знімки, слайди, відео та інші матеріали, яких публіка ще не бачила. Також включені матеріали про художні акції 80-х та 90-х, перші відео та перформанси.

Колектив МСМО присвячує проект його кураторові Мирославу Кульчицькому, який пішов із життя раптово, у лютому 2015.

Куратори

  • Мирослав Кульчицький

Представлені роботи