Юрій Рупін. Серія «Баня». 1972. Соляризації та срібно-желатиновий друк. Розміри різні

Автор роботи

Робіт у серії: 12

Розміри:

Категорія: Фотографія

Техніка: соляризація, срібно-желатиновий друк


Створено: 1972 р.

Опис роботи

Серія знімків оголеної чоловічої натури «Баня» була створена Юрієм Рупіним в 1972 році під час його відрядження в якості фотокореспондента «Ленінських кадрів» у складі тюменського загону «Тайговий десант».

Зважаючи на окреслений історичний контекст, зйомка оголеної чоловічої натури була особливо сміливим мистецьким жестом на той час. Безумовним поштовхом до створення «Бані» було знайомство Рупіна з серією «Скрипка» Євгена Павлова, що була створена на місяць раніше та вперше на Радянському просторі зверталась до означеної теми. Більше того, за свідченням дружини Євгена Павлова, саме Рупін був першим, хто проявив плівку з кадрами «Скрипки» й виказував справжнє захоплення ними. Проте, власне серія Рупіна має інше, в порівнянні зі «Скрипкою», звучання: майстер відчутно зміщує акцент на взаємодію із самим фотографічним медіумом, не приховуючи розмитість від тривалої експозиції, зернистість та розфокусованість, які надають кадрам ефекту живописності. В такий спосіб Рупін досягає майже бароковї динамічності та напруженості, наповнюючи світлини монументальністю та гротескністю, що нагадує про полотна Аннібале Караччі. Документальний потенціал та технічні можливості/обмеження фотографії трансформується у мистецький інструмент, який створює з реальності в об’єктиві автора реальність художню.

Питання репрезентації тілесності було однією з ключових проблематик в творчості фотографів харківської школи, для яких вона була «абстрактним символічним вираженням свободи», формою мистецького протесту. Торкаючись фактично табуюваної в офіційному радянському мистецтві теми еротики, митці вступали в конфронтацію з широкою публікою, часто зустрічаючи відкриту протидію. Один з колажів Рупіна («Ніч») навіть став приводом для закриття харківського фотоклубу.

Олександра Осадча