Юрій Кручак. Невидимі точки шляху. 2007. Відео. DV, PAL. 4′ 59” (відео петля)

Автор роботи

Тривалість відео: 4 хв x 59 сек

Категорія: Відео


Створено: 05.2007 р.

Місце створення: Київ, Україна

Опис роботи

Практика Юрія Кручака розвивається на межі мистецтва та соціальних досліджень, а його художні стратегії завжди розробляються відповідно до конкретної проблеми та зазвичай залучають до процесу різні спільноти людей.
Зокрема, представлена робота була частиною більшого проекту Невидимий шлях, проведеного у співпраці
з реабілітаційним центром для незрячих людей у Києві. «Я побачив, що людина, яка приїжджає до центру, не має уявлення про місце, де вона перебуває, і щоб прояснити “картину світу”, їй необхідний макет», – коментує хід
проекту Кручак.

Люди з обмеженим зором не знають лінійної перспективи, закони якої покладені в основу класичного
європейського мистецтва. Натомість, вони оперують власною системою образів та уявлень про навколишнє середовище, низький рівень вивчення яких збіднює “зрячу науку”. Зосереджуючись не стільки на “особливих потребах” цих людей, скільки на їх особливих можливостях, робота Кручака підкреслює відносність таких нав’язаних понять, як “норма” та “відхилення” і переінакшує відому формулу про те, що “дивитися – не означає бачити”.

Відео показує незрячу жінку, яка сидить за столом перед 3-и вимірним планом, розробленим художником. Вона використовує дотик для осмислення місця. Ретельно “проходячи шлях” навколо об’єкта за допомогою своїх пальців, вона передає його в пам’ять, читаючи логіку і дізнаючись – чи буде успішною або зазнає невдачі спроба поєднати частини цього простору в ціле. Проект був реалізований як соціальна практика, що допомагає незрячій дівчині відчути простір, в якому вона живе. У той же час відеодокументація, що виступає автономним твором, грає з нашим уявленням про простір, і тим, як ми можемо сприймати медіа реальність. Нівелюючи перспективні викривлення 3-и вимірного плану на екранній площині, художник наближає нас до нелінійного сприйняття.