Автор роботи
Робіт у серії: незакінчена
Тривалість відео:
Категорія: Живопис
Техніка: живопис
Матеріали: олія, полотно
Створено: 2012-2019
Місце створення: Херсон
Місце знаходження: Херсон
Роботи у серії
Опис роботи
Серія «Icons», яку художник розпочав 2012 року, — це фрагментовані замальовки побуту і святкувань херсонців, уподібнені до житійних ікон в традиції православного іконопису. Серія є символічним створенням сучасного херсонського іконостасу, у якому традиційні культи й ікони Машницький замінює сценами херсонського побуту та образами своїх друзів.
Зліва направо згори вниз:
«Квітень». 2016. Полотно, олія, 50х70
«Love». 2015. Полотно, олія, 50х70
«Прогулянка». 2015. Полотно, олія, 50х70
«Проліски». 2014. Полотно, олія, 50х70
«Мисливці на привалі». 2015. Полотно, олія, 50х70
«Школа». 2014. Полотно, олія, 50х70
«Пісня». 2013. Полотно, олія, 50х70
У східній християнській традиції іконографічна програма іконостасу виражала чітку символічно-догматичну концепцію. Традиційно в першому намісному ряді іконостасу розміщено храмові ікони із зображенням патрона церкви або свята, в яке освячено храм. У намісному ряді свого «іконостасу» Машницький помістив автопортрет серед «клейм із житіями» за аналогією з іконами мучеників. Крайня в лівій частині іконостасу має бути храмова (намісна) ікона, себто ікона місцевого шанування, на її місці художник розташувував зображення херсонського застілля. У правій частині намісного ряду зазвичай розташовується ікона Одигітрії (Богоматері з похвалою), яку у Машницького заступив парний жіночий жанровий портрет. Наступний в іконостасі празниковий ряд, присвячений святам річного релігійного циклу, серед яких Машницький розмістив роботу «Love» як символ календарного свята кохання сучасників. Завершується іконостас традиційно Розп’яттям із предстоящими, у Машницького його завершує зображення ікони Миколая Чудотворця з фасаду Свято-Миколаївського морського собору в Херсоні.
На відміну від стінопису, іконостас завжди мав молитовно-адораційний характер. І художник використав цю потужну функцію іконостасу з метою підкреслити процес зміни парадигми існування сучасної людини: появи нової побутової релігії, власних гедоністичних культів та егоїстичних образів для поклоніння.
Сформована протягом тисячоліть традиція написання ікони східного християнського обряду має свої чіткі правила і стилізоване зображення, а її автор є іконописцем, а не просто художником. Іконостас Машницького написано олією на полотні, що імітує стиль графічного тресування фотографії (переведення зображення з растру у вектор). Досвід роботи графічним дизайнером під час перебування в Москві позначився на практиці художника інтересом до цифрових візуальних ефектів, що їх він використовує як нову візуальну стилістику.
Іконостас передбачає, крім намісного і празникового, ще інші ряди ікон, серед яких ряд моління, ряд пророків, ряд страстей. Отже, гіпотетично серія матиме продовження