В’ячеслав Машницький. Куликовська битва. 1991. Папір, олія. 100 × 80 см

Автор роботи

Розміри: 100 см x 80 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, папір


Створено: 1991 р.

Місце створення: Київ

Місце знаходження: робота вважається втраченою

Опис роботи

«Куликовська битва» — живописна робота, яку В’ячеслав Машницький створив 1991 року.

На роботі зображено елемент воєнно-тактичного ходу, що його уособлює червона стрілка, яка впирається в чорний об’єкт із розведеними в різні боки векторами руху. Над зображенням розміщено напис «Куликовська битва», у правому нижньому куті роботи — авторський підпис.

Призваний до лав радянської армії солдатом-художником, Машницький став воєнним картографом. Живописну роботу уподібнено до топографічної карти, де умовними позначками і написами показано тактичну ситуацію і перебіг бойових дій. Червоною стрілкою позначають розташування своїх військ (переважно мотострілкових, повітряно-десантних, авіаційних) і напрямок їхньої дії. Чорний колір використовують для позначення своїх ракетних, артилерійських, хімічних та інших спеціалізованих військ. Художник зобразив ситуацію, яка не є боєм з противником. За законами тактики бойових дій, таке об’єднання військ неможливе, відтак це завуальована ілюстрація-трактування напису «Куликовська битва».

Художник ілюструє міфологізовану російською й радянською історіографією ситуацію, де графічно означений Машницьким процес об’єднання військ — це символічний сексуальний акт кровозмішання. У традиції постмодерного осмислення історії Машницький іронічно заграє із семіотичними знаками, які буквально зчитуються як сексуальні, проте метафорично візуалізують складні історичні етапи. Одним із таких етапів став розпад Радянського Союзу 1991 року, який завершив майже трьохсотлітній воєнно-політичний «інцест» України і Росії.

Примітка: збереглася чорно-біла репродукція роботи.
Оригінальні кольори картини: червона стрілка, чорний картографічний знак із різноспрямованими векторами, чорні написи на білому тлі паперу.