Василь Цаголов. Серія «Українські X-Files». 2001 [1999] — 2004. Полотно, олія. Розміри невідомі

Автор роботи

Робіт у серії: більше 10

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 2001 (1999?)-2004

Роботи у серії

Опис роботи

У серії «Українські X-Files», назва якої відсилає до відомого американського науково-фантастичного телесеріалу The X-Files, Василь Цаголов іронічно показує вторгнення прибульців в Україну.

Художник глузливо коментує віру людей у позаземні сили, яку культивували на українському телебаченні ще у 1990-х роках. У картинах художника блакитні персонажі захопили всі сфери повсякденного життя пересічних українців: вони грають на бандурі, сапають на городі, їх можна побачити на полі кукурудзи, як вони сидять серед літніх жінок на лавці, за шкільними партами, як вони злягаються зі свинями або читають українські газети. Крім того, саме блакитні чоловічки марширують по осінньому Хрещатику як учасники святкового параду.

В «Українських X-Files» художник залишив полотно не прописаним, і це надалі стало характерною рисою живопису Цаголова. Сам автор прокоментував це так: «Я пишу розірваними мазками, що нагадують пікселі по аналогії з розширенням екрана. Я роблю це для того, щоб знищити цілісний “метафізичний” простір картини»1. За словами митця, цією серією він хотів створити нову українську народну картину (лубок), у якому використати персонажа тогочасного фольклору й маскультури. «Навіщо прибульці? Для того щоб додати ірраціональне начало. Ці картини можна сприймати як атракціони: вони тішать і смішать, їх організовано відповідно до законів видовища»2.

1 Цит. за.: Нестеркова А. Василий Цаголов — Одиссей украинского искусства // Салон. — 2002. — № 11. – С. 150.

2 Там само. — С. 151.

Виставки

Шляхетне лише розуміння власного нерозуміння (2001)
Олександр Соловйов (куратор), Василь Цаголов, Гліб Вишеславський, Олександр Гнилицький, Дмитро Дульфан, Ілля Чічкан, Олександр Верещак

Арт-Київ — 2008 (2008.10.31 - 2008.11.08)
Валерія Трубіна, Дмитро Кавсан, Марина Скугарєва, Олександр Гнилицький, Олег Тістол, Максим Мамсіков, Ілля Чічкан, Олександр Ройтбурд, Костянтин Реунов