Василь Рябченко. Микола і духи. 1990-ті. Полотно, олія. 200 × 300 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 300 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1990-ті

Місце створення: Одеса

Опис роботи

У центрі композиції — сильний чоловік із суворим обличчям тримає за плечі іншого, котрий безсило стоїть поруч на одному коліні. На задньому плані — дві інші фігури, які, найпевніше, теж стали жертвами насилля: один чоловік лежить на траві без тями, інший застиг із виснаженим обличчям у розгубленій позі. Дія відбувається на території військової бази, яку композиційно художник трактує як театральну сцену. Відчуття, ніби перед нами театральний поміст, породжено постановочністю дійства й особливим освітленням.

«Духами» в армії називають молодих солдат, які недавно склали присягу і як новачки зазнають утисків з боку досвідчених товаришів по службі. Художник зобразив сцену, яка ілюструє таку неписану традицію. «Духи» тут — постраждалі від насилля, отож Микола, мабуть, — це головний кривдник.

Робота і тематично, і стилістично нехарактерна для художника. По-перше, Рябченко не служив в армії, тому мілітарна тема для нього вельми далека, по-друге, таке реалістичне живописне трактування у його роботах трапляється надзвичайно рідко.

Історична довідка

Сам Василь Рябченко в армії не служив, тому сцена не може бути трактована, як реальний досвід з життя автора.