Валерія Трубіна. Пейзажі снів. 1990. Полотно, олія. 200 × 400 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 400 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1990 р.

Місце створення: ?

Місце знаходження: ?

Опис роботи

Роботу створено в останні роки існування СРСР, коли державу охопили грандіозні соціальні й політичні зміни. У цій роботі Трубіна звертається до теми Апокаліпсису, яка актуалізувалася у творчості багатьох художників після Чорнобильської аварії 1986 року, та втілює її за допомогою міфологічних сюжетів.

Композиційно картину поділено горизонтальною лінією на дві частини: верхня (менша) — це яскраво-червоне небо (ядерний вибух, Апокаліпсис); нижня (більша) — блакитна ріка. Майже по центру картини зображено масивну золоту арфу. Праворуч від неї — Свята Марія, яка цілує червону рибу, а на її голові зображено птаха. Праворуч від арф — янгол, а ліворуч — єгипетський собака-козел і сфінкс. У сфінкса масивне тіло лева і сильні крила. Усіх істот на картині (крім риби) намальовано золотою фарбою.

Образ риби у творчості Трубіної дуже важливий. У християнській традиції риба символізує Христа.

У картині Трубіна використовує чисті золотий, червоний і синій кольори, які правлять за основні в іконописі. «Золото [в іконі] постає символом великоднього торжества душі, символом перетворення людини у вогні страждань, випробувань. […] У християнській традиції це пророцтво про Діву Марію. У церковній поезії Богоматір називають “златоблискучою опочивальнею Слова” та “Ковчегом, позолоченим Духом”» [1].

Техніка темперного живопису теж відсилає до іконопису. Створюючи цю роботу, Трубіна наклала кілька шарів темперної фарби на основу, за рахунок чого досягнула рельєфності.

У цьому полотні художниця зібрала колаж сюжетів із різних міфологій і культур, сновидінь і спогадів. Така мозаїчність породжує враження картини зі сну, на що натякає і назва роботи «Пейзажі снів».

[1] Давидова М., Шлычкова Е. Символика иконы. Пространство и время в иконе. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.hram-feodosy.kiev.ua/iconograf_symbol.htm

Виставки

Babylon (1990)
Марат Гельман (куратор), Тетяна Чистова (куратор), Сергій Панич, Олександр Ройтбурд, Василь Рябченко, Олег Тістол, Костянтин Реунов, Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Валентин Хрущ, Валерій Басанець, Сергій Ликов, Валерія Трубіна, Олена Некрасова

Перша колекція (2003.11.22 - 2003.12.05)
Олександр Соловйов (куратор), Павло Керестей, Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Дмитро Дульфан, Олександр Гнилицький, Анатоль Степаненко, Юрій Лейдерман, Юрій Соломко, Ілля Ісупов, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Сергій Солонський, Кирило Проценко, Олег Голосій, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Верещак-Зінець, Віктор та Сергій Кочетови, Сергій Кочетов, Анатолій Ганкевич, Леонід Войцехов, Перці, Олександр Ройтбурд, Лариса Резун-Звездочетова, Павло Маков, Олександр Шевчук