Валерія Трубіна. Боротьба. 1988. Полотно, олія. 150 × 120 см

Автор роботи

Розміри: 150 см x 120 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1988 р.

Місце створення: Київ (Робота створена у інститутських стінах)

Опис роботи

Твір «Боротьба» належить до раннього періоду творчості художниці, коли її особливо цікавили релігійні і філософські теми.

Основну частину полотна займають дві міфологічні істоти, лев і бик, які борються одне з одним. У поєдинку їхні тіла утворюють знак інь–янь, символ дуалізму, протиборства протилежних сил і гармонії світу. У той момент, коли лев завдає переможного удар, бик пронизує його рогом. Оптичний центр зображення зміщено ліворуч і акцентовано на персонажі, який праворуч. Поруч із ним намальовано дерево, яке, за словами Трубіної, накопичує енергію і потенціал переможця. Цей символ художниця запозичила з легенди про приборкання левів у Єгипті. Однак у цьому поєдинку немає переможців. Спираючись на міфологію, Трубіна обирає тварин, рівних за силою. Обидва персонажі отримують смертельні рани.

Колорит картини побудовано на контрасті: темні фігури тварин зображено на золотому тлі, яке часто застосовують в іконописі. Скажімо, «золоте тло ікони представляє простір як світлове середовище, як заглибленість світу в дієву силу Божественних енергій. […] Золото виступає символом великоднього торжества душі, символом перетворення людини у вогні страждань, випробувань. […] У християнській традиції це пророцтво про Діву Марію. У церковній поезії Богоматір називають “златоблискучою опочивальнею Слова” та “Ковчегом, позолоченим Духом”» [1].

Роботу створено в період соціально-політичних і естетичних змін кінця 1980-х років. Молоді художники, які прийшли в цей час, намагалися протистояти усталеним нормам соціалістичного реалізму.

[1] Давидова М., Шлычкова Е. Символика иконы. Пространство и время в иконе. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.hram-feodosy.kiev.ua/iconograf_symbol.htm