Автор роботи
Розміри: 48 см x 88 см
Категорія: Живопис
Техніка: живопис
Матеріали: лак, олія, полотно, темпера
Створено: 1985 р.
Місце створення: Київ
Місце знаходження: ?
Опис роботи
Цей твір належить до раннього періоду творчості Трубіної, для якого характерні надмірна символічність і міфологізація. За це критик Костянтин Акінша назвав її українською Зінаїдою Гіппіус, а її мистецтво — неосимволізмом.
Зображення поділено на три однакові за розміром частини, виконані на окремих полотнах. На кожній частині на червоному тлі зображено біло-жовтих янголів, обведених чорною фарбою. Кожна частина триптиха відповідає певному проміжку часу: ліва — минулому, центральна — теперішньому, права — майбутньому.
Усіх янголів сама художниця називає союзниками, кожен з них має свою функцію. На лівій частині полотна янгол-союзник тримає в руках блакитну рибу (найпоширеніший символ Христа), який приніс у жертву свою душу. На центральній частині зображено зустріч двох янголів, які пригортають одне одного. Це втілює зустріч минулого і майбутнього. На правій частині роботи у янгола-союзника голова собаки, який виступає тотемною твариною людини, тобто є справжнім союзником.
Теми жертвоприношення, віри і значення Христа — центральні у творчості художниці, до них вона звертається багато разів. В інтерв’ю Трубіна згадує про епізод у школі, коли вона дізналася про розп’яття Христа, як про важливу подію, яка вплинула на її творчість. «І тоді, в десять років, мене сильно вразили картини розп’яття і сам факт розп’яття Христа. Тоді я вискочила з класу і бігала по коридорах школи, не в змозі зрозуміти концепцію і сам акт розп’яття»1.
1 Яковленко, Катерина. Валерия Трубина: «Мы расширяли пространство, позволяя зрителю туда войти» [Електронний ресурс] / Катерина Яковленко // Korydor. — 2016. — Режим доступу до ресурсу: http://www.korydor.in.ua/ua/voices/valeria-trubina-my-rasshiryali-prostranstvo-pozvoliaja-zriteliu-tuda-vojti.html
Коментар дослідника
У цей час Трубіна цікавиться творчістю Карлоса Кастанеди.
Історична довідка
23 квітня — на Пленумі ЦК КПРС Михайло Горбачов оголосив про стратегію пришвидшення соціально-економічного розвитку СРСР. Фактичний початок «перебудови», хоча офіційно термін ще не вживався.
В інтерв’ю 4 березня 2016 року Трубіна зазначає, що її не цікавили політичні процеси, вона зневірилася в усіх політичних ідеалах.