Сергій Панич. Hoc Vince. 1989. Полотно, олія. 110 × 100 см

Автор роботи

Робіт у серії: близько 10

Розміри: 110 см x 100 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1989 р.

Місце створення: Седнів [?]

Місце знаходження: Національний художній музей України, Київ

Опис роботи

Роботу «Hoc Vince» можна віднести до циклу, написаного Паничем 1989 року під час пленеру в Седневі. Як і в роботі «Благання», тут усю площину полотна займає зображення антропоморфної істоти, яка крокує. Фігуру трактовано дуже умовно, обличчя не прописано. Постать виконано в червоному кольорі, в експресивній манері. Яскравий, аж кричущий колорит, викривлені форми, умовність — усе покликано підкреслити відчуття тривоги, внутрішнього трагізму, страху, болю — почуттів, доведених до крайньої межі.

У роботі є й релігійні ремінісценції. Напис на полотні HOC VINCE (лат. In hoc signo vinces — «Із цим знаком переможеш») — фраза, яку, за легендою, римський імператор Костянтин І Великий побачив у небі поряд із хрестом перед переможною битвою з правителем Італії Максенцієм. У православній традиції це гасло стверджує всепереможну віру в Христа.

У той час Панич створив низку робіт зі схожим сюжетом та його композиційним і колористичним рішенням. Людина — з її думками, помислами, стражданнями — стає для художника знаком: для нього вона існує поза соціумом і ніби несе в собі цілий світ. Ці роботи доречно трактувати крізь біблійні образи. Сюжети «Гріхопадіння» чи «Вигнання з раю» багато в чому перегукуються з роботами Панича цього періоду і у формальному, і в смисловому ключах.