Роман Пятковка. Серія «Голодомор. Фантоми 30-х». 1989. Аналогові ч/б фотографії, оброблені вручну. Срібно-желатиновий друк, матовий і глянцевий фотопапір. 30 × 40 см, 50 × 60 см

Автор роботи

Робіт у серії: 9

Розміри:

Категорія: Фотографія

Техніка: аналогова ч/б фотографія


Створено: 1989 р.

Місце створення: Харків

Опис роботи

Серія імітує портрети жертв Голодомору 1932–1933 років, що став результатом жорсткої антигуманної політики комуністичного режиму і призвів до голодної смерті майже мільйона людей. Для проекту Пятковка використав знайдені анонімні фотографії різних років та світлини свого авторства, для яких він фотографував моделей в орендованих у театрі костюмах. Для переконливішої імітації історичного документа митець навмисне зістарював фотографії через багаторазову репродукцію і подекуди заміняв одяг зображених на вбрання початку 1930-х років за допомогою ретуші, рисунку олівцями, подряпин.

Світлини одночасно нагадують портрети, зроблені на зразок світлин для Дошки пошани (одного з показових атрибутів соціалістичного ладу), та вицвілі сімейні портрети, які, подібно до ікон, традиційно прикрашали стіни в сільських домівках. Кожна людина на портреті має свою історію: це священик, доярка, голова колгоспу, селянин — люди, чиї долі нещадно зруйнувала велика трагедія.

У цій серії художник відверто фальсифікує історичні події, щоб передати неприкритий жах минулого — через спотворені, трансформовані обличчя героїв і водночас через понівеченість самого фотографічного знімка. За словами Пятковки, подряпини, зроблені ним на фотографіях, — «це сліди падаючих зірок, що символізують мільйони людей, які загинули в цей жорстокий період» (із приватного інтерв’ю дослідниці з Романом Пятковкою, 29.04.2017).