Павло Керестей. 1991. Художнику, намалюй мені картину. Серія із 10 робіт. Полотно, олія. 105 × 100 см кожна

Автор роботи

Розміри: 105 см x 100 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1991 р.

Місце створення: Седнів

Опис роботи

«Художник, намалюйте мені картину» — робота, що складається із 10 копій репродукції картини Караваджо «Нарцис», що була знайдена у журналі. Керестеєм вугіллям були намальовані 10 Нарцисів, котрі він запропонував розфарбувати 9 різних художників, одну копію розмалював сам художник. Перед митцями були поставлені однакові умови: одна й та сама фарба (біла охра, жовта сієна, умбра, кадмій, чорна та фц), три види пензлів. Керестей намагався відтворити умови роботи на фабриці, максимально просто та механічно. Та попри однакові умови для роботи художники все ж зробили не зовсім однакові картини, так до прикладу одне з колін Нарциса на копії розфарбовано зеленим кольором, на іншій копії коліно помаранчевого кольору.
Керестей виступив як ідеолог та роботодавець, котрий запропонував художникам працю та замість платні — каву, чай, печиво.
Проект «Художник, намалюй мені картину» апелює до питань авторства у мистецтві, можливості художнику відмовитися від авторського «я» заради колективної праці або ж заради іншого автора.
Крім того, картина також торкається питання прав художників як робітників.
Робота була виконана на пленері у Седневі у майстерні Павла Керестея за 4 дні, художники працювали у вільний від «офіційного робочого» часу час, тобто понаднормово.

Коментар дослідника

Сам Керестей подав три різних варіації прізвищ художників, зокрема:

  1. Сухоліт, Фіщенко, Кондратенко, Кохаль, Панич, Шеришевський, Корольов і Корольова, Заяцковская і Керестей.
  2. Полоник, Сухоліт, Фіщенко, Кондратенко, Панич, Шеришевський, Корольов і Корольова, Заяцковская і Керестей.
  3. Гейко, Полоник, Сухоліт, Фіщенко, Кондратенко, Панич, Шеришевський, Корольов, Заяцковская і Керестей (наполягає, що остання є більш вірною).

На сьогоднішній день збереглося лише 7 робіт із 10. Ймовірно, немає роботи самого Керестея, Фіщенка та Корольова.

Історична довідка

Україна проголошує незалежність, відбувається Всеукраїнський референдум з питання незалежності України, проведені перші вибори президента України, на яких перемагає Леонід Кравчук. 8 грудня в Білорусі, у селі Віскули, біля Біловезької пущі, лідери трьох радянських республік — Росії, України та Білорусі Борис Єльцин, Леонід Кравчук і Станіслав Шушкевич — підписали угоду, згідно з якою Радянський Союз припинив існування як суб’єкт міжнародного права.

Осінь 1991 року стала дуже важливою у політиці УРСР/України. 24 січня було проголошено Акт незалежності України, а 1 грудня відбувся референдум, на якому було підтримано розвиток України як незалежної держави.

На рівні із політичними змінами відбувається зміна у побудові суспільства — країна переходить від соціалістичної моделі до капіталістичної. Все це супроводжується економічною кризою, перерозподілом капіталу тощо.

Виставки

Виставка «СНОВ» (1992)
Тіберій Сільваші (куратор), Павло Керестей, Марко Гейко, Олександр Животков, Ганна Сидоренко

Постанестезія. Діалог із Києвом [PostAnaesthesia. Dialog mit Kiew] (1992.09.11 - 1992.09.27)
Кристоф Відеман (куратор), Павло Керестей, Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Олександр Друганов, Савадов-Сенченко, Дмитро Дульфан, Арсен Савадов, Георгій Сенченко

Міф «Українське бароко» (2012.04.27 - 2012.08.26)
Галина Скляренко (куратор), Оксана Баршинова (куратор), Павло Керестей, Сергій Панич, Анатоль Степаненко, Олександр Гнилицький, Валерія Трубіна, Дмитро Кавсан, Оксана Чепелик, Сергій Солонський, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Яна Бистрова, Олександр Ройтбурд, Павло Маков, Арсен Савадов

Паркомуна. Місце. Спільнота. Явище (2016.10.21 - 2017.01.08)
Ксенія Малих (куратор), Тетяна Кочубінська (куратор), Сергій Ануфрієв, Василь Цаголов, Олександр Гнилицький, Олександр Друганов, Микола Трох, Савадов-Сенченко, Павло Керестей, Олександр Ройтбурд, Дмитро Кавсан, Валерія Трубіна, Олег Голосій, Ілля Чічкан, Юрій Соломко, Максим Мамсіков, Олександр Клименко, Ілля Ісупов, Дмитро Дульфан, Андрій Казанджій, Леонід Вартиванов