Нацпром: Олег Тістол, Микола Маценко. Пілсудський. 1993. Папір, олія. 248 × 576 см

Автор роботи

Розміри: 248 см x 576 см

Категорія: Інсталяція


Створено: 1993 р.

Опис роботи

З огляду на практичні причини, такі як наявність художніх матеріалів та проблеми збереження чи транспортування творів, цю живописну роботу було зроблено з 24 аркушів паперу, які утворювали мозаїчне панно. Цей жест відповідає попередньому досвіду художників під час роботи у Худкомбінаті.

«Пілсудський» – одна з перших спільних робіт Нацпрому. Вона відтворює іронічне розуміння міфу навколо творення української нації, що може бути прочитане у програмному маніфесті колективу: «Ми, народжені і сформовані як нація за активної допомоги Чингізхану, виросли поміж Собєськими та Османами, Пілсудськими та Ататюрками, змогли пізнати велику науку «програвати». На картині зображено дві групи вершників на блакитно-жовтому тлі ранкового неба: вершник на білому коні нагадує Йозефа Пілсудьского, польського політичного лідера 1920-х – 1930-х років, в той час, як вершник на червоному коні – Богдана Хмельницького, українського політичного лідера 17 століття. На межі червоного позему та умовного пейзажу йде текстовий супровід, що розповідає про окупацію національних земель «дружніми» союзниками. Ці повторювані зображення нагадують нескінченні шпалери, шрифт яких близький до того, що використовувався в агітаційних плакатах.

Ця картина вперше експонувалась на виставці «Степи Європи» у Замку Уяздовському у Варшаві під кураторством Єжи Онуха, котра стала однією з перших важливих презентацій українського сучасного мистецтва поза межами України.

Тетяна Кочубінська

Виставки

Степи Європи — нове українське мистецтво (1993.10.02 - 1993.11.07)
Єжи Онух (куратор), Олег Голосій, Микола Маценко, Сергій Панич, Валентин Раєвський, Василь Рябченко, Олександр Ройтбурд, Андрій Сагайдаковський, Арсен Савадов, Георгій Сенченко, Олег Тістол, Гліб Вишеславський, Василь Бажай, Євген Лещенко

Перша колекція (2003.11.22 - 2003.12.05)
Олександр Соловйов (куратор), Павло Керестей, Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Дмитро Дульфан, Олександр Гнилицький, Анатоль Степаненко, Юрій Лейдерман, Юрій Соломко, Ілля Ісупов, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Сергій Солонський, Кирило Проценко, Олег Голосій, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Верещак-Зінець, Віктор та Сергій Кочетови, Сергій Кочетов, Анатолій Ганкевич, Леонід Войцехов, Перці, Олександр Ройтбурд, Лариса Резун-Звездочетова, Павло Маков, Олександр Шевчук