Оксана Чепелик, Уте Вайс Ледер. Далекосяжність. 1999. Інсталяція, прозора плівка, 300 × 460 см, відео, 10’

Автор роботи

Категорія: Відео, Інсталяція

Матеріали: відеопроекція, прозора плівка з фотографіями


Створено: 1999 р.

Опис роботи

Інсталяція представляє дві конструкції з прозорої плівки, розташовані на невеликій відстані одна проти одної. Кожна складається з 10 вертикальних прозорих стрічок плівки, на яких на трьох рівнях (знизу, посередині і зверху) розміщено різні архівні зображення: на одному боці — зображення, пов’язані з Києвом, на іншому — з Берліном. Знизу прикріплено шматки зеленої тканини, яку зазвичай використовують для виробництва килимових доріжок.
Важлива частина проекту — відео, яке проектувалося на прозору плівку. У ньому було зображено обох художниць — Оксану Чепелик і Уте Вайс Ледер, які, не дивлячись одна на одну, намагалися кричати, спілкуватися за допомогою жестів, щоб якось догукатися, достукатись крізь символічну стіну між ними.

Коментар дослідника

Кожен рівень інсталяції має своє значення. Килимова доріжка внизу натякає, що заходячи до педантичної Європи, варто витирати ноги. У нижньому ряду зображено те, про що не надто приємно згадувати. З «берлінського боку» це фотографії всіх місць, де стояла Берлінська стіна, з «київського» — макроплани трави, дерев та інших рослин, уражені радіацією в зоні відчуження, яка лежить за 100 км від Києва. Середній рівень — це земля. На ньому фотографії жителів Києва і Берліна, які ідуть столичними вулицями. І нарешті верхній рівень — це «портрет» міста часу створення інсталяції. У Берліні це будівельні крани, у Києві — безкінечні рекламні білборди.

[1] З записів розмови Катерини Блудової з художницею від 24.01.2015

Історична довідка

У цьому проекті художниці демонструють символічне «просування» Берлінської стіни на схід. Якщо раніше вона проходила через Берлін і розділяла демократичний захід і соціалістичний схід, то тепер стіна змістилася до західного кордону України.

Виставки

Комунікація (2000)
Оксана Чепелик, Уте Вайс Ледер

50 років Гете-інституту (2001)
Оксана Чепелик, Уте Вайс Ледер