Марина Скугарєва. Guantanamera. 1998. Полотно, олія, вишивка. 200 × 150 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 150 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: вишивка, олія, полотно


Створено: 1998 р.

Місце створення: Київ

Опис роботи

Живописну роботу «Guantanamera» Марина Скугарєва виконала в кінці 1990-х років, вона постала протягом тривалої роботи з темою жіночої оголеної натури. Скугарєва зобразила в профіль оголену жінку, яка спирається на стійку. Її тіло розмальовано різними візерунками, що створює враження живописного татуювання.

У картині «Guantanamera» Скугарєва використала вже традиційні для неї (вишивка на полотні) та запозичені у художника й чоловіка Олега Тістола елементи. Серед останніх імітація декоративної плитки як живописне тло в нижній частині полотна, портрет художника Ігоря Подольчака (одного з учасників художнього колективу Фонду Мазоха), який виступає ніби геральдичним елементом у живописі. Праворуч художниця зобразила жіночі вигини, які символізують тінь.

Назва роботи — це популярна патріотична кубинська пісня, що її у ХІХ столітті написав Хосе Марті — кубинський поет, який боровся за визволення Куби з-під влади Іспанії. У пісні розповідається про дівчину з Гуантанамо, із якою в героя був роман, але вона його зрештою покинула. У приспіві використано гру слів: «Гуахіра Гуантанамера» може означати або селянку з Гуантанамо, або ритм Гуахіра з Гуантанамо. Кубинські мелодії були популярні в СРСР в період дружніх політичних стосунків двох держав.

Портрети вишито безпосередньо на полотні — це одна з яскравих рис художнього методу Скугарєвої. Важливо, що художниця зображує на своїх полотнах саме близьких друзів, відтворюючи коло свого спілкування та інтелектуальну карту художнього світу. Перший портрет художника-друга вона створила 1987 року, виткавши зображення Анатоля Степаненка на гобелені. Можливо, ці портрети можна порівняти з роботами Анатоля Петрицького, який у 1920–1930-х роках малював своїх друзів — художників, письменників, артистів.

Виставки

Перша колекція (2003.11.22 - 2003.12.05)
Олександр Соловйов (куратор), Павло Керестей, Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Дмитро Дульфан, Олександр Гнилицький, Анатоль Степаненко, Юрій Лейдерман, Юрій Соломко, Ілля Ісупов, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Сергій Солонський, Кирило Проценко, Олег Голосій, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Верещак-Зінець, Віктор та Сергій Кочетови, Сергій Кочетов, Анатолій Ганкевич, Леонід Войцехов, Перці, Олександр Ройтбурд, Лариса Резун-Звездочетова, Павло Маков, Олександр Шевчук

Restart (2009.12.25 - 2010.01.26)
Анатолій Димчук (куратор), Максим Мамсіков, Дмитро Дульфан, Валерія Трубіна, Олександр Ройтбурд, Олександр Клименко, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Олександр Шевчук

Передаукціонна виставка, у межах проекту Шоколадні сезони (2016.02.13 - 2016)
Марина Скугарєва, Олег Тістол, Валерія Трубіна, Ксенія Гнилицька