Лариса Резун-Звездочетова. Комітет стурбованих громадян. 1988. 122,5 × 122,5 см

Автор роботи

Розміри: 122,5 см x 122,5 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис


Створено: 1988 р.

Місце створення: ?

Місце знаходження: ?

Опис роботи

У роботі «Комітет занепокоєних громадян» Резун-Звездочетова звернулася до радянської масової культури й естетики, зокрема, тут вона використала стилістику дошки пошани та дошки оголошень. Майже весь простір картини займають фігури двадцятьох безликих чоловічих персонажів, одягнених в однакові чорні костюми-трійки, краватки і капелюхи. Зображення чоловіків взято в «червону рамку», яку доповнюють трафаретні написи «Комітет стурбованих громадян» (рос. «Комитет обеспокоенных граждан») по периметру рами та наклеєних зірочок, вирізаних з паперу.

Анонімність і трафаретність образів утворює поле для роздумів: а кого ж усе-таки зображено на картині, хто й чим незадоволений? Робота постала в проміжку між кінцем 1980-х і серединою 1990-х (у різних джерелах згадуються 1986 і 1994 роки), але Резун-Звездочетова звернулася в ній до радянського періоду, до своїх переживань часів брежнєвського застою і горбачовської «перебудови».

«У мене було багато особистих пошуків, і вони, як правило, нічим не закінчувалися, — не було стрижня, на який вони могли, як на скелет, нанизуватися, якоїсь ідеології, якогось погляду на світ, які могли б виправдати мої особисті пошуки. А тут якось усе стало на свої місця. Тому що ми жили в брежнєвські застійні часи і просто вже все остоп…ло. Усі розуміли, що перспективи немає: ось закінчиш інститут, підеш працювати в школу, будеш до старості отримувати свої 110 рублів, тобто, в принципі, перспектива була, але задоволення — жодного. Романтична атмосфера, пов’язана з БАМом, з п’ятирічкою, не працювала — всі були настільки цинічні, що ніхто в офіційну ідеологію не вірив у принципі. І жодної перспективи не було, тобто, звичайно, що зверталися до якихось класичних зразків великого мистецтва, які нам показували в підручниках…» — згадує художниця.

Образ розтиражованого на полотні чоловіка в характерному капелюсі нагадує славнозвісного героя робіт бельгійського сюрреаліста Рене Маґрітта.