Група швидкого реагування. Варта. 1995. Акція в публічному просторі

Автор роботи

Розміри:

Категорія: Акція

Матеріали: столовий ніж


Створено: 1995 р.

Місце створення: Червона площа, Москва, Російська Федерація

Опис роботи

Під час перфомансу митці «зімітували» почесну варту, яка раніше постійно знаходилась біля Мавзолею, але була знята в жовтні 1993 року: Сергій Братков та Борис Михайлов, «озброївшись» столовими ножами, позиченими в кафе, пройшли стройовим кроком по Червоній площі, після чого були заарештовані.

Коментар дослідника

Показовим є той факт, що сама акція та її завершення стали своєрідним художнім коментарем до двох болючої проблеми пост-радянського періоду — протистояння соціуму та правоохоронних органів як репресивної інституції. Затримання учасників міліції продемонструвало, що цензура не зникла разом із введенням «гласності» та розпадом СРСР, а лише зменшила ступінь своє присутності.

«Невичерпні упередженості — поживне середовище для Ц.»[1] Ця теза набула особливої актуальності для художнього життя в країнах СНД 1990х рр., коли колишнє «андеграундне» мистецтво поступово набувало статусу «мейнстріму», зіштовхуючись із різними проявами консерватизму глядацької аудиторії.

[1] Альтернативная культура. Энциклопедия / Сост. Д. Десятерик. – Екатеринбург: Ультра.Культура, 2005.

 

Історична довідка

Перехідні періоди, подібні до 1990-х рр., часто визначаються утворенням певного вакууму, який «заповнюється» двома шляхами: ностальгічне репродукування старих стратегій, або активне використання радикально нових. «Варта» стала природньою реакцією на той культурний розрив, що відбувся внаслідок розпаду СРСР, коли знецінюються великі соціальні шаблони, відбувається переосмислення минулого, в першу чергу через переосмислення «символів епохи», до яких, безумовно, відносився і Ленін.