Група швидкого реагування, 1994, Жертвоприношення богу війни, мультимедійна інсталяція, розміри варіюються

Автор роботи

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Інсталяція

Матеріали: 3 фотографії, пакет з використаною ватою з менструальною кров'ю, телевізор, фільм, шматочок вати під склом


Створено: 1994 р.

На замовлення / за підтримки: За підтримки Центру сучасного мистецтва Сороса (м. Київ, Україна)

Місце створення: Воєнний корабель «Славутич», м. Севастополь, АР Крим, Україна

Опис роботи

Інсталяція складалась з відеодокументації та трьох фотографій: з серії Михайлова «Лурики» (зображення солдатів з дитячою іграшкою), фотографія радянських часів із зображенням жінок, одягнених у купальні костюми, та фотографія пушки, вкритої тканиною з червоною плямою. Останню фотографію було доповнено мішечком з ватою, просоченою менструальною кров’ю та маленьким шматочком вати під склом, що відсилає до музеєфікації артефакту. Відео документує процес, як художники шукають та збирають використані абсорбенти уздовж залізних шляхів неподалік від Харкова.

Коментар дослідника

Цим проектом позначено початок співпраці Сергія Браткова та Бориса Михайлова, коли куратор Марта Кузьма запросила обох художників взяти участь у виставці «Алхімічна капітуляція», що проходила на кораблі «Славутич» воєнно-морських сил України у Севастополі, Крим. Для художників корабель був уособленням війни та влади. Для втілення цієї ідеї художники вирішили «вистрілити» з пушки, в якості снаряду використовуючи вату з менструальною кров’ю. Це мало бути символічним позначенням жертвоприношення богу війни, який «прагне свіжої плоті та крові».

Зважаючи, що корабель виявився ракетним та не мав пушки на борту, художники створили іншу інсталяцію, яка за словами Марти Кузьми, «стала художнім коментарем на мілітаризм, оскільки менструальна кров завжди вважалась символом десакралізації, святотатства, що вів до домінування чоловіків над жінками»[1]

[1] Alchemic Surrender  // Essays by Marta Kuzma and prof. Andew Benjamin; published in conjunction with the exhibition in Sevastopol, on board the Battelship Slavutych, July 1994, organized by the Soros Centre for Contemporary Art, Kyiv.  — Vanmelle, 1998. — P. 15.

Історична довідка

Середина 90-х у вітчизняному актуальному мистецтві позначена двома магістральними та взаємопов’язаними тенденціями розвитку: першу визначає активна діяльність Центрів Сороса, що впливали на формування місцевого художнього життя, а також сплеск інтересу до нових арт-практик, як то відеоарт, акції та інсталяції.

Виставки

Алхімічна капітуляція (1994.07.20 - 1994)
Марта Кузьма (куратор), Олександр Гнилицький, Наталя Філоненко, Максим Мамсіков, Арсен Савадов, Ілля Чічкан, Георгій Сенченко, Савадов-Сенченко, Група швидкого реагування, Олег Тістол, Микола Маценко, Олександр Харченко, Фонд Мазоха, Андрій Сагайдаковський