Група швидкого реагування, 1994, Ящик для трьох літер, інсталяція та перфоманс

Автор роботи

Розміри:

Категорія: Перформанс, Інсталяція

Матеріали: відеодокументація, дерев'яний ящик, оздоблений всередині червоним оксамитом, латунні букви, текст


Створено: 1994 р.

На замовлення / за підтримки: За підтримки Центру сучасного мистецтва Сороса (м. Київ, Україна)

Місце створення: Воєнний корабель «Славутич», м. Севастополь, АР Крим, Україна

Опис роботи

Художники зробили невеликий дерев’яний ящик, оздобили його зсередини червоним оксамитом та помістили туди три виготовлені з латуні букви. Ці три букви позначали різницю між російським та українським алфавітом. Крім того, художники додали табличку з лозунгами «Дивчатки, гуртуемось! Хлопцы, едняемось!». Табличку було оформлено подібно до оформлення в державних структурах — у жовто-синіх кольорах, що апелює до національного прапору України.

Після цього учасники групи запропонували власний дизайн «червоного кутка» 12 державним структурам та задокументували цей процес. На виставці «Алхімічна капітуляція» інсталяція «Ящик з трьома буквами» був оформлений у вигляді ідеологічного кутка, який складався з трьох елементів: таблички, ящика та відеодокументації.

Коментар дослідника

У цьому проекті художники звернулися до радянської традиції «червоних кутків» — спеціально відведених місць у кожній державній структурі, що мали на меті ідеологічну пропаганду. Художники запропонували власне оформлення «червоного кутка» з новою символікою, релевантною до потреб складного перехідного періоду, звертаючись у такий спосіб до суперечок щодо вживання мови — російської чи української, які часто ставали інструментом для політичних маніпуляцій.

Показовим є той факт, що проблема національної ідентичності, співвідношення російського і українського розвиватиметься деякими з учасників «Групи швидкого реагування» і надалі, коли кожен з них піде самостійним творчим шляхом: зокрема, цьому питанню була присвячена виставка Сергія Браткова «Україна» (2010, PinchukArtCentre, Київ, Україна).

Історична довідка

Цей проект створювався за часів соціально-політичних змін, коли старі символи поступово витіснялись з культурного простору (часто ця ініціатива йшла від влади), а нові ще не з’явилися, а політика українізації зустрічала неоднозначну реакцію населення.

Виставки

Арт-акція (1994)
Група швидкого реагування

Алхімічна капітуляція (1994.07.20 - 1994)
Марта Кузьма (куратор), Олександр Гнилицький, Наталя Філоненко, Максим Мамсіков, Арсен Савадов, Ілля Чічкан, Георгій Сенченко, Савадов-Сенченко, Група швидкого реагування, Олег Тістол, Микола Маценко, Олександр Харченко, Фонд Мазоха, Андрій Сагайдаковський

Анонімне суспільство (2017.10.27 - 2018.01.07)
Тетяна Кочубінська (куратор), Сергій Ануфрієв, Євгенія Бєлорусець, Сергій Братков, Леонід Войцехов, Жанна Кадирова, Сергій Попов, Кирило Проценко, Роман Пятковка, Олександр Ройтбурд, Василь Цаголов, Олександр Чекменьов, Оксана Чепелик, Лариса Резун-Звездочетова