Олександр Гнилицький. Пряма лінія до Президента. 1994. Інсталяція, створена спеціально для заданого простору. Розмір варіюється

Автор роботи

  • Олександр Гнилицький

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Акція


Створено: 1994 р.

На замовлення / за підтримки: ЦСМ Сороса у Києві

Місце створення: Севастополь

Опис роботи

Інсталяцію «Прямий зв’язок з Президентом» Олександр Гнилицький створив спеціально для виставки «Алхімічна капітуляція» (кураторка Марта Кузьма). Частину простору палуби корабля художник трансформував у громадський простір: на палубі було облаштовано телефонну будку, наповнену гелієм. У будці встановили «прямий зв’язок» з президентським штабом. Піднявши слухавку, людина мала відповісти на низку питань, пов’язаних з політичною ситуацією в Криму.

На палубі Гнилицький встановив стенд з екраном, де транслювалося відео з відповідями публіки.

Ідея інсталяції відсилає до традиції телемостів, популярних у Радянському Союзі з 1980-х років, що їх активно практикували телеканали і в 1990-х. Марта Кузьма у вступній статті писала, що інсталяція збирала громадську думку і створювала психологічний портрет особи, яка приміряла на себе роль виборця та відповідального громадянина. Роботу було створено в період передвиборчої президентської кампанії 1994 року. Заявлену Гнилицьким ідею публічного простору для пересічних виборців повноцінно реалізувати не вдалося, адже інсталяцію було створено на закритому кораблі, тому висловити свою громадянську позицію могли тільки команда військового судна, митці й журналісти — люди здебільшого непересічні.

У каталозі до виставки Марта Кузьма зазначила, що проектоване на палубі відео стало частиною пізнішого відеопроекту Гнилицького «Китайські ліхтарики» — експериментального еротичного фільму, який засудило національне телебачення через кілька місяців по завершенні виставки.

[1] Кузьма, Марта. [Текст] // Алхімічна капітуляція: [Брошура до виставки «Алхімічна капітуляція]. — Б. м., 1994.

Виставки

Алхімічна капітуляція (1994.07.20 - 1994)
Марта Кузьма (куратор), Олександр Гнилицький, Наталя Філоненко, Максим Мамсіков, Арсен Савадов, Ілля Чічкан, Георгій Сенченко, Савадов-Сенченко, Група швидкого реагування, Олег Тістол, Микола Маценко, Олександр Харченко, Фонд Мазоха, Андрій Сагайдаковський