Автор роботи
Розміри: 173 см x 246 см
Категорія: Живопис
Техніка: живопис
Матеріали: олія, полотно
Створено: 1966 р.
Місце знаходження: Національний художній музей України
Опис роботи
Ця робота належить до раннього періоду творчості Федора Тетянича, виконано її щойно по закінченні Київського державного художнього інституту. Для цього періоду митця характерне звернення до народних традицій, українського фольклору, теми козацтва й історії України. Вони органічно вплітаються у філософсько-естетичну систему «Фрипулья», яка тоді тільки починає формуватися і базується на ідеях «безкінечного тіла» та на світогляді космізму.
Кошовий отаман Війська Запорізького Івана Сірка постає в образі Козака Мамая або козака-характерника. З нечисельним військом він виграв багато битв, йому приписували чаклунство, невразливість та інші надлюдські якості. Сірко жив у ХVІІ столітті, і став однією з найбільш міфічних і містичних особистостей в історії українського козацтва.
У роботі Тетянича фігуру кошового Сірка притиснуто до краю полотна і водночас висунуто на перший план, за нею фігури поступово зменшуються, аж переходять у маленькі крапки на полотні. За словами художника, він використав у цій роботі принцип «форматизму», що його розробляв і надалі, він полягає у зменшенні / сортуванні фігур за певною, відомою лише художнику логікою.
Виставки
Три покоління українського живопису, 1990, Київ, Україна (1990)
Галина Скляренко (куратор), Валерія Трубіна, Павло Керестей, Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Дмитро Кавсан, Юрій Соломко, Василь Рябченко, Федір Тетянич
Три покоління українського живопису, 1990, Оденсе, Данія (1990)
Галина Скляренко (куратор), Валерія Трубіна, Павло Керестей, Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Дмитро Кавсан, Юрій Соломко, Сергій Панич, Леонід Вартиванов, Гліб Вишеславський, Василь Рябченко, Федір Тетянич