Дмитро Кавсан. Чи я Сусанна? 1990. Полотно, олія. 200 × 300 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 300 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1990 р.

Місце створення: Київ

Місце знаходження: Квартира Дмитра Кавсана

Опис роботи

У цій роботі Кавсан пропонує авторську інтерпретацію біблійного сюжету про Сусанну із Старого Заповіту. У ньому йдеться про поважних старців, які, підглядаючи, як молодиця купається, захотіли більшого і намагалися шантажем примусити її до злягання. Старці погрожували розказати привселюдно, ніби вони застали Сусанну з молодим коханцем. Сусанна відмовила поважним старцям, і її прирекли на страту, від якої її в останню мить порятував пророк Даниїл, довівши, що старці брехали.

Богослови трактують цю історію як подвиг цноти. В історії мистецтва до цього сюжету зверталися дуже часто, свої версії історії Сусанни залишили багато видатних майстрів, серед яких Веронезе, Караччі, Тінторетто й інші. Найпопулярнішою у художників була сцена підглядання старців за купанням Сусанни, хоча в гравюрах Філіпа Галле є сцени, у яких пророк Даниїл захищає Сусанну. Кавсан натомість зображує тільки Сусанну (чи двох Сусанн?) і маленьких купальниць, які виходять із водойми, та маленьких путті, прибравши з сюжету старців.

Робота має два шари. Перший написано в експресивній манері у стриманій охристій колірній гамі. Другий шар — яскравий, аплікаційний, окремі його елементи написано в стилістиці коміксів. Поверх біблійної Сусанни художник розмістив Сусанну сучасну, виконану в дусі стріт-арту, протиставляючи їх одна одній.

Назва роботи «Чи я Сусанна?» — ключ до розуміння задуму художника. У цій роботі Кавсан розмірковує над темами цнотливості і хіті, як ці поняття трансформуються в сучасному світі з погляду моралі.

Історична довідка

Робота створена у сквоті Паркомуна.

Виставки

Пінакотека. Спеціальний проект «Нова фігуративність» (1999)
Олександр Соловйов (куратор), Леонід Вартиванов, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Дмитро Кавсан, Павло Керестей, Сергій Ликов, Максим Мамсіков, Кирило Проценко, Костянтин Реунов, Олександр Ройтбурд, Юрій Соломко, Олександр Клименко, Валерія Трубіна, Микола Маценко, Олег Тістол, Василь Цаголов, Ілля Чічкан, Олександр Харченко, Василь Рябченко, Влада Ралко

Перша колекція (2003.11.22 - 2003.12.05)
Олександр Соловйов (куратор), Павло Керестей, Валерія Трубіна, Максим Мамсіков, Дмитро Дульфан, Олександр Гнилицький, Анатоль Степаненко, Юрій Лейдерман, Юрій Соломко, Ілля Ісупов, Дмитро Кавсан, Ілля Чічкан, Гліб Вишеславський, Сергій Солонський, Кирило Проценко, Олег Голосій, Василь Рябченко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Верещак-Зінець, Віктор та Сергій Кочетови, Сергій Кочетов, Анатолій Ганкевич, Леонід Войцехов, Перці, Олександр Ройтбурд, Лариса Резун-Звездочетова, Павло Маков, Олександр Шевчук

Dima Kavsan, 2011 (2011)
Олексій Титаренко (куратор), Дмитро Кавсан