Роман Пятковка. Серія “Бутерброди пам’яті”. 1987. Кольоровий друк, фотопапір. 30 × 40 см

Автор роботи

Робіт у серії: 17

Розміри: 30 см x 40 см

Категорія: Фотографія

Техніка: аналогова кольорова фотографія

Матеріали: фотопапір


Створено: 1987 р.

Місце створення: Харків

Роботи у серії

Опис роботи

У серії «Бутерброди пам’яті», назва якої є алюзією на проект Бориса Михайлова «Вчорашній бутерброд», Пятковка поєднує знайдені документальні радянські фотографії воєнних років із власними знімками, на яких він зафіксував образи сучасної йому буденності. Світлини художника показують різноманітні форми дозвілля: дитячі портрети, пейзажі, фотографії відпочивальників, які різко контрастують з холодом і відстороненістю радянських хронік.

У цій серії Пятковка проводить пряму аналогію між людською пам’яттю і бутербродом, шари якого — це радість, смуток, спогади з дитинства, розповіді батьків, любов і розчарування, що разом утворюють цільний, проте дуже різнорідний образ.

Серію виконано з використанням методу «накладання» зображень одне на одне, який одночасно винайшли і розробили харківські фотографи Борис Михайлов (серія «Вчорашній бутерброд», 1968–1978) та Олег Мальований («Синя птиця 2000 року» (1971), «Передчуття» (1971), «Молоді» (1973) та ін.). Метод став одним із характерних прийомів представників «харківської школи» фотографії. Таке співставлення двох картинок у межах одного твору дозволило художникам розширити інтерпретаційні можливості фотографії. Розвиваючи далі цей метод, Пятковка у своїй серії наочно виявляє прірву між дійсністю двох різних історичних періодів, їхню кардинальну несхожість і водночас історичну спадковість.