Відкритий лист до громадського діяча, Народного депутата України, пана Віктора Пінчука з приводу виставки „Прощавай зброя”

Автор: Фонд Мазоха

Опублікований коментар

Пов'язані виставки

Пов'язані профайли художників

Posted by Демократ on September 15, 2004 at 05:58:44:

Відкритий лист
до громадського діяча, Народного депутата України,
пана Віктора Пінчука
з приводу виставки „Прощавай зброя”

Шановний Вікторе!

Ми знайомі з Вами багато років і завжди поважали Вас як людину прогресивну, цілеспрямовану, креативну. Ми вітали Ваше рішення щодо створення приватного музею сучасного мистецтва в Києві, неодноразово спілкувалися з Вами з цього приводу, брали участь у конференції та виставці „Перша колекція”.

Ми дякуємо Вам за запрошення взяти участь у виставці „Прощавай зброя”, яку Ви плануєте провести на початку жовтня в приміщенні Арсеналу навпроти Києво-Печерської Лаври. Ми змушені відмовитися. Більш того, ми вважаємо за необхідне попередити Вас про небезпеку, яку слід очікувати від проведення виставки саме в цей час і саме в цьому місці!

Перший з факторів ризику – розташування будівлі арсеналу у безпосередньому сусідстві з духовною святинею нашого народу, всіх православних – Києво-Печерською Лаврою. Слід розуміти, що сучасне мистецтво – територія свободи експерименту, епатажу, порушення табу і для мільйонів віруючих показ деяких творів у безпосередній близькості до Лаври стане прямою образою.

„Ідеологічні, релігійні, політичні, міжнаціональні відмінності додають суспільству розмаїття. Але за певних обставин вони можуть стати також і джерелом руйнівної напруги” – застерігає Президент нашої держави.

Інша небезпека – факт участі Гельмана у Вашому проекті Музею сучасного мистецтва. Кожен, хто цікавиться сучасним мистецтвом, знає, що саме він в Росії намагається бути інтелектуальним лідером політичного антиклерикалізму. З 1998 року конфлікт між вірними Православної Церкви та сучасним мистецтвом не вщухає. Відбулися погроми виставок Авдєя Тер-Оганьяна в галереї Гельмана, Олега Янушевського в петербурзькій галереї С.П.А.С., „Обережно, релігія!” в музеї А.Д. Сахарова. Відкриті карні справи проти художників та співробітників музею за ст.282 КК РФ: „Совершение действий, направленных на возбуждение ненависти и вражды, а также на унижение достоинства группы лиц по признакам национальности и отношения к религии”. Цей конфлікт старанно роздмухується, політизується, загострюється саме завдяки політтехнологічним здібностям Гельмана (див. „Манифест. Галерея М. Гельмана против мракобесов” та інші матеріали на http://www.guelman.ru/polemics/mrakobesie/).

“Нагнетание страстей вокруг подобных выставок расценивается Русской православной церковью как провокация, цель которой – разделить общество, настроить людей против Церкви” – така офіційна позиція Московського патріархату.

Маємо всі підстави вважати що створюються умови для експорту російських конфліктів. Бо, як пишуть українські ЗМІ, пан Гельман займається в Україні не тільки наданням консультацій колекціонерам сучасного мистецтва. Інсценування погрому галереї Гельмана в Києві виглядає як репетиція масштабної провокації, місцем якої може стати виставка „Прощавай зброя”.

Ви плануєте відкрити виставку 1 жовтня. Ось як описує специфіку моменту Президент України: „… саме в цей час – напередодні виборів – активізується діяльність різних тіньових структур, …різного роду екстремістські прояви стають дедалі частішими”.

Сподіваємось, що Ви прислухаєтеся до щирої поради і відмовитеся від ідеї використання будівлі Арсеналу. Ваша благородна мета і наше щире прагнення – створення Музею сучасного мистецтва – може бути реалізована в будь-якому іншому місці столиці.

Давайте ж докладемо ”… зусиль, щоб наше головне завоювання за ці роки – стабільність, громадянський, міжконфесійний та міжетнічний мир і злагода – у жодному разі не постраждало”, заради громадського спокою, заради безконфліктного розвитку мистецтва!

Не допустіть щоб „Прощавай зброя” перетворилася на „По ком звонит колокол”!

З повагою,

Ігор Подольчак

Ігор Дюрич