Олександр Друганов. Резюме. Дослідниця — Ксенія Малих

Автор: Ксенія Малих

Резюме

Пов'язані профайли художників

Олександр Друганов — культурний діяч в щонайменше чотирьох іпостасях — художник, художник-постановник в театрі, викладач, артдиректор реклами.

Олександр Павлович Друганов народився 4 квітня 1961 року в місті Сєверодвінськ, СРСР.

Друганов навчався в Республіканській художній школі імені Тараса Шевченка (нині — Державна художня школа імені Тараса Шевченка) в майстерні О. Тітової.

Після закінчення РХШ у 1980 Друганов був призваний до лав радянської армії. Повернувшись з армії, Олександр Друганов вступив на графічний факультет Київського державного художнього інституту (нині — Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури). Спочатку навчався в майстерні Т. Лящука, а коли закінчив Інститут, опанував широкий спектр графічних технік в майстерні В. Чебикіна. Після закінчення залишився на рідній кафедрі, але вже у ролі викладача, — до 1995 року. Саме в Художньому інституті Олександр Друганов познайомився з колом художників, з якими в майбутньому пов’язав свій творчий шлях.

У той самий час Олександр Друганов почав захоплюватися театром і навчається в Ігоря Калінаускуса — езотеричного майстра та режисера. Режисер проводив різні тренінги для своїх учнів — в дусі східних практик.

«Я помню, у Калинаускаса был тренинг — мы бежали полтора часа по кругу в зале, не уставая, потому что каждый посылал энергию бегущему впереди, и таким образом — формировалось энергетически замкнутое кольцо»[1].

В 1994 році під час роботи над виставою «Горло», Олександр Друганов познайомився з вельми важливою для своєї подальшої театральної долі людиною — режисером Дмитром Богомазовим.

вистава "Горло", 1994
вистава “Горло”, 1994

Через рік Олександр Друганов заступає на посаду художника-постановника в Київському державному театрі драми та комедії (нині — Київський державний академічний театр драми і комедії), де працював протягом двох років перед тим як продовжити свій творчий розвиток на іншій арені — на ниві рекламного бізнесу.

В 1997 році Олександр Друганов очолив креативний відділ провідної рекламної агенції України «Лео Бернетт» (Leo Burnett). А через 3 роки знову повернувся до театру, на цей раз до «Вільної сцени».

У 2003 році Олександр Друганов знов іде працювати в маркетингу: стає артдиректором відомої рекламної агенції Пропаганда Огілві (Propaganda Ogilvy), але тільки на рік, аби знову ставити постановки на «Вільній сцені».

У 2005 Олександр Друганов знову змінив посаду художника-постановника на артдиректора, на цей раз в компанії, що спеціалізується на освітленні, — «М.І.К. Шорр». Там Олександр працював 5 років допоки, як в Київському Державному Інституті Декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука вирішили відкрити факультет відео та фотографії. Олександра запросили викладати на новостворений факультет. З того моменту і донині Друганов прикладає руки до формування нового покоління відео і фотомейкерів.

Весь цей час Олександр Друганов працював як художник і брав участь у багатьох виставках і резиденціях. Спочатку (1990–1992) — як книжковий графік (Художник і книга, Київ; Міжнародне бієнале графіки «Інтердрук», Львів; Бієнале «Імпреза», Івано-Франківськ), потім — як художник. На виставці «Штиль» в 1992 році під кураторством Олександра Соловйова, Друганов був чи не єдиним, хто виставив фотографію. Того ж року, пізніше, той самий Соловйов влаштував виставку «Лето», де Друганов разом з мексиканським художником Адріано Сото влаштували перформанс «Заперечення заперечення».

Заперечення заперечення. Виставка Лето. 1992
Заперечення заперечення. Виставка Лето. 1992

В тому ж році німецький куратор та організатор виставок Крістоф Відеман відвідував Київ і запросив групу художників (Павло Керестей, Арсен Савадов, Георгій Сенченко, Олександр Ройтбурд, Олег Голосій, Олександр Гнилицький) та Олександра Друганова на резиденцію у Мюнхен. У межах цієї резиденції відбулися дві виставки за участю Олександра Друганова — «Діалог з Києвом» (Вілла Штука, Мюнхен, 1992) та «Постанастезія» (галерея на Лотрінгер штрасе, Мюнхен, 1992).

фото з експозиції виставки «Постанастезія» в галереї Kunstler werkstatt Lothringer strase
фото з експозиції виставки «Постанастезія» в галереї Kunstler werkstatt Lothringer straße

Під час цієї поїздки художники відвідали «Маніфесту». Ця подорож була дуже важливою для подальшого творчого шляху Олександра Друганова, так само як і для інших учасників резиденції. Вони мали змогу ознайомитися з європейськими мистецькими трендами і вони, безумовно, вплинули на подальшу мистецьку практику художника. Окрім творчих робіт, перебуваючи в Мюнхені, Олександр Друганов зробив багато знімків, документуючи дозвілля групи, а також брав участь у розробці макету каталогу «Постанастезія».

Після резиденції Олександра Друганова продовжили запрошувати на знакові групові виставки, такі як «Простір культурної революції» (Український дім, Київ, 1994), «Варвари» Олександра Соловйова (ЦБХ, Київ, 1995), «Чорно-біле» Наталії Філоненко (Культурний центр «Брама», Київ, 1995) та інших — кураторських, фотографічний, присвячених книжковій графіці тощо.

Олександр Друганов був постійним гостем сквоту Парком і став для його жителів своєрідним фотохронікером. Його знімки й знімки Миколи Троха, зроблені на Паркомі, — складають основний візуальний ряд архіву сквоту.

У 1997 році Олександр Друганов відкрив свою першу персональну виставку «Робітник (worKINGman)» в галереї «Ательє Карась» (нині — «Карась галерея») і надалі більшість своїх виставок художник зробив у співпраці з Євгеном Карасем.

фото з експозиції виставки «Повторення – мати навчання» в галереї «Ательє Карась»
фото з експозиції виставки «Повторення – мати навчання» в галереї «Ательє Карась»

Олександр Друганов опанував багато медіа, окрім фотографії — перформанс, живопис, графіку, відео. Основним предметом дослідження для нього стала популярна масова культура. Образи та герої, створені масовою культурою, переосмислювалися художником іронічно, чому напевне сприяла його діяльність в рекламних агенціях.

(Олександр Друганов, 2003, Не маяч, полотно, олія, 180 х 60 см)

Зараз Олександр Друганов викладає в Київському Державному Інституті Декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука для студентів спеціальності «Фото і відео» та готує нову виставку.

[1] Никитюк М. Александр Друганов: Художник сцены. Часть 1 [Електронний ресурс] / Марыся Никитюк // TEATRE. – 2009. – Режим доступу до ресурсу: http://teatre.com.ua/modern/aleksandr_druganov_xudozhnyk_stseny_chast_1/