Сили древесні

Місце проведення: Україна, Київ, Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Персональна виставка

2012.10.31 - 2010.11.30

Опис

Бабак Олександр, Бабак Тамара, Бевза Петро, Бородай Олександр, Журавель Микола, Литвиненко Олексій, Малишко Микола, Маценко Микола, Савченко Сергій, Степаненко Анатоль.

Саме лиш співставлення імен, що покликані до участі у проекті, обіцяє певну інтригу. Автори, що представляють окремі угрупування і належать до різних генерацій, працюють в різних естетичних й ідеологічних напрямках і є носіями різних мистецьких цінностей. Однак, є щось, що об’єднує настільки різних митців у їхньому мистецькому досвіді і у тій чи іншій мірі є зверненням до глибин колективного народного підсвідомого. Дерево – матеріал, запропонований як ще один спільний знаменник, використовується у мистецькій практиці кожного з названих авторів по-своєму.

Пластичні і декоративні властивості дерева кожний з художників використовує в системі координат власного творчого світогляду, звертаючись до народної архаїки. Об’єкти Тамари Бабак перетворюють народну побутову практику лозоплетіння в рафіновану мистецьку трансформацію. Фетиші Олександра Бабака та Олександра Бородая об’єднують в собі скульптурну пластику і древесне тепло з багатством декоративної оздоби. Масштабні просторово-ландшафтні конструкції Петра Бевзи та Олексія Литвиненка в умовах музейного інтер’єру набувають нових вимірів і пропорцій. Скульптурні об’єкти Миколи Малишка переконують архітектонікою первісних форм. Лапідарність квазіфункціонального дизайну вуликів Миколи Журавля зупиняють парадоксальністю думки. Анатоль Степаненко, що вільно інтерпретує семантику трипільської культури, звертається до давніх магічних практик, створює власну візуальну систему. Кольорові, екзотично-строкаті скульптури Сергія Савченка з Одеси вертикальною градацією композиції і святковою піднесеністю виривають нас з буденної сірості. Стилізація гуцульських хрестів, декорованих і вибагливо оформлених, є постмодерною актуалізацією зразків народного мистецтва.

Представляючи проект «Сили древесні» у залах Національно музею українського народного декоративного мистецтва, художники надають можливість його відвідувачам відчути тісний зв’язок між етноархаїкою та актуальним мистецтвом, між глибинною сутністю традиційного та інноваційністю сучасного погляду на творчий процес.

Ініціатор і промоутер проекту
Анатоль Степаненко