Місце проведення: Російська Федерація, Москва, Центральний будинок художника
Групова виставка
2012.09.19 - 2012.09.23Опис
У пошуках джерела натхнення сучасне мистецтво занурюється в минуле. Досліджуючи взаємозв’язок таланту й землі, проект РОДИЧІ ВОРХОЛА представляє роботи художників найбільш міфологізованого регіону держави – Західної України. Феномен «пан-українства», що склався тут у результаті культурно-історичних перетворень, сприяв виникненню особливого світогляду, на який значною мірою вплинули культові особистості сучасності з українським походженням.
Саме легендарна біографія генія поп-арту Енді Ворхола (Андрія Ворголи) – вихідця з родини емігрантів-русинів, батьки якого все життя спілкувалися українською мовою і ходили до уніатської церкви – стала поштовхом до «генетичних» відкриттів проекту. Пов’язуючи творчий геній Ворхола з його етнічною Батьківщиною – Західною Україною – проект акцентує увагу на її унікальному статусі «посередника» між іншими частинами держави та Європою. У результаті нашарування різних культур і традицій у минулому тут виник потужний екзотичний пласт і колорит, які в мистецтві знайшли відображення в гармонійному поєднанні драматизму із самоіронією, пафосу форми – з легким кітчем.
Не прив’язуючись, однак, виключно до етнічного походження, проект звертає увагу на ментальну спорідненість Енді Ворхола і сучасних західноукраїнських художників, що виявляється у вражаючій схожості технік, підходів, символів, образів, сюжетів і навіть буквальних цитат. Кожен із авторів проекту вивчає деталі біографії, поведінку, художнє бачення Ворхола, знаходячи в цих складових його різнобічної особистості матеріал для власної творчості. Особливості режисерського методу Ворхола бере за основу у своїх відео Ірина Каленик, спостерігаючи, як і він, за побутовими нюансами і поведінкою людей у житті. Принципи тиражування мистецтва і робота з символами масової культури «ріднять» Ворхола з роботами Миколи Маценка, Станіслава Перфецького та Станіслава Сілантьєва. Тема смерті, що стала однією з головних у творчості Ворхола після замаху на його життя, аналізується і в картинах Володимира Костирка та Євгена Равського.
Пошук паралелей відбувається на різних рівнях – від побутового до художньо-філософського, що дозволяє простежити як прямий, так і ще не виявлений вплив культової особистості Ворхола на творчу самосвідомість художників Західної України.
Арт-центр Я Галерея висловлює щиру подяку за допомогу в організації спецпроекту Олександру Каменцю, Павлу Мартинову, Євгену Татаринову та Ларисі Мудрак.