Мазепа

Місце проведення: Україна, Київ, Косий Капонір

Групова виставка

1993 - 1993

Опис

В середині 1990-х років куратори переживали експозиційну кризу, тож часто виставки створювалися у дивних місцях та форматах. На цьому у своєму кураторському тексті акцентує і Василь Цаголов: «Сьогодні необхідно переглянути традиційне поняття «експозиції» (буквально: показу). Імовірно, для того, що воно перестало для нас означати колишнє художнє складування, нам варто спробувати (слідом за філософом Ж.-Л. Нансі) знову його взяти і розмістити в основному «онтологічному місці».
Виставка-показ відбулася у 1993 році в Київській фортеці «Косий Капонір». Інформаційний лист-газета про виставку був виданий на кошти гранту Центру Сороса у 1995 році. 

«Мазепа» – це перший кураторський досвід Цаголова. Його назва походить від імені гетьмана Івана Мазепи, який, як відомо, об’єднав Правобережну та Лівобережну Україну, але при цьому зрадив свого союзника, російського царя Петра І, переметнувшись до лав його ворога. Таким чином ім’я гетьмана у назві проекту використано у прозивному сенсі.

До участі в проекті Цаголов запросив різних авторів з Москви і Києва. Серед них були: Олександр Бренер, Гліб Вишеславський, Ігор Дюрич, Олег Кулик, Ганна Сидоренко, Катерина Стукалова, Олег Сидор-Гібелінда, Ольга Петрова, Юрій Хоровський, Сергій Якунін та інші.

На етапі підготовки до виставки, Цаголов відзняв всі роботи художників на відео: у просторі Київської фортеці «Косий Капонір», або ж безпосередньо в майстернях у художників. На самій презентації проекту на телеекрані було показано лише це відео з відзнятими роботами. Першим був показаний монолог, а потім і діалог Олександра Бреннера з Гією Рігвавою і з Василем Цаголовим, в ньому були присутні нецензурні вирази, тож деякі глядачі були шоковані цим сорокахвилинним дійством.

Робота, яку робив для даного проекту Цаголов назвалася «Робітник і колгоспник». В ній брав участь сам художник разом з мистецтвознавцем Олегом Сидором-Гібелиндою. Нею завершувалося відео, що було представлене глядачам на екрані.

 

Організатори

  • Київська фортеця «Косий Капонір»