Хрущак Марія. Її Величність Срібна Шевелюра / Марія Хрущак // KORYDOR [Електроний ресурс] – Режим доступа : http://old.korydor.in.ua/reviews/370-%D0%87i-Velichnist-Sribna-SHevelyura (чинний станом на 20.02.2017)

У Маямі, “сонячний штат” Флорида, до 11 березня триває виставка українського концептуаліста Олега Тістола. На неї варто потрапити кожному, хто стежить в нашій країні за сучасним мистецтвом. “Інтерпретація спогадів” – перша персоналка Олега Тістола у США. У приватній розмові, яка сталась не так давно, художник зізнався, що зараз йому не цікаві виставки в Україні.

До вибірки галереї „Black Square Gallery”, котра представляє декількох українських митців у Штатах, увійшли роботи з двох найвідоміших серій Тістола – “Гори” та “ЮБК” (або, як ще інколи називають, “Південний берег”). “Пальми” й “Гори” Тістола були обрані куратором галереї Ганною Мілашевич, українкою за походженням, не тільки тому, що вже стали знаковими та навіть “брендовими” для творчості художника, але й тому, що саме ці теми якнайкраще пасують до флоридської топографії.
Cерія “ЮБК” розпочалась з 2006 року й “закарбувала” пальму як альтернативне й, чесно кажучи, значно реалістичніше “національне стереотипне дерево України”, адже ще за радянських часів наші батьки більше мріяли про те, щоб опинитись на вихідних під пальмою в Ялті, аніж у дачному вишневому садку.
Серія складається з живопису та принтів на паперових уривках буденності: рахунках, календариках, квитках, на шкільних зошитах доньки художника – саме вони виставлені зараз у „Black Square Gallery”.
Про “Пальми” Тістола відомо, що вони є емблемою свята, сонця й відпустки, щасливих спогадів та заповітних мрій, що існують десь там, на кримській землі. Проте для тої ж самої радянської людини кримські пальми були, перш за все, символом того  раю, який є недосяжним – де на пальмах ростуть справжні банани й кокоси, що їх прямо вниз у руки щасливих відпочивальників скидають пустотливі мавпочки. Того Раю, що, можливо, знаходиться за адресою Майамі, Флорида.
У цьому американському штаті росте понад 100 видів пальм із по-південному хвацькими назвами: Мексиканське віяло, Срібна Шевелюра, Риб’ячий Хвіст, Принцеса, Пляшка, Голка та навіть Її Величність. Для місцевих жителів бачити пальми так само звично, як для нас – каштани. Якими очима побачать версію української “Країни Мрій” Тістола балувані пальмовими краєвидами мешканці Флориди – слово за американськими критиками. Адже, зрештою, саме тому й важливі подібні виставки. Це можливість побачити нас із вами очима інших.
Те, що до українського мистецтва, й зокрема – до Тістола, приглядаються західні колекціонери – факт. Олег Тістол – один з небагатьох українських митців, чиї роботи регулярно беруть участь у торгах сучасного мистецтва солідних міжнародних аукціонів, таких як Bonhams, Sotheby’s та Phillips de Pury & Co. На нещодавніх лютневих торгах останнього аукціонного дому одна з пальм Олега Тістола  – “Лампа” – була придбана за $26 тисяч. Там само картина іншого українського митця – засновника “нового українського пейзажу” Анатолія Криволапа – “Луна над рікою” продалась за $48 тисяч, встановивши черговий рекорд продажів для українського мистецтва (у співвідношенні “розмір – ціна”).
Роботи Олега Тістола можна побачити в Нью-Йорку на ярмарку «SCOPE Art Show», а вже 8 березня, в галереї Альбера Бенаму відкриється перша сольна виставка художника в Парижі – поруч із експозиціями Антона Соломухи та Віктора Сидоренка.

Пов'язані художники