Автор роботи
Розміри: 100 см x 80 см
Категорія: Живопис
Техніка: живопис
Матеріали: олія, полотно
Створено: 1989 р.
Опис роботи
Робота Павла Керестея «Ліс» належить до раннього періоду творчості художника. Вона була зроблена у батьківському домі на підлозі. На ній художник зобразив природне й близьке для нього закарпатське природне середовище.Композиційно робота складається із двох несиметричних частин, що розділені червоною лінією. Верхня частина — це зображення своєрідної синьо-зеленої райдуги, напівкола якої нагадують кільця нещодавно спиляного дерева. Нижня частина зображена у більш темних кольорах. На ній художник мінімалістично зобразив поодинокі дерева та квіти.
Важливу композиційну складову займає червоне напівколо, зроблене тонкими рівними лініями, з якого проростають квіти. Таке графічне рішення фокусує нашу увагу на окремих деталях, так ніби на живий об’єкт дослідження було поставлено велику прозору склянку, яка задає певні рамки та концентрує вагу.
Якщо зображення перевернути, то робота «Ліс» може набути іншого змісту. Так червоне напівколо може стати келихом (подібне зображення художник використав у роботі «Сонце у бокалі»), що наповнений життям та лісом, або ж великою квіткою кульбаби.
Верхня частина перевернутої роботи — це те, що ми бачимо далі за квіткою чи келихом — густий закарпатський ліс, що простягається далеко на захід.
Павло Керестей коментує цю роботу як спробу подивитися зверху на те середовище, у якому він зростав. Художник наголошує на тому, що намагається відійти від закарпатської художньої традиції, що близька до фольклорної. Утім, його твір «Ліс» є логічним продовженням закарпатської художньої школи й використовує притаманні для цього регіону сюжет та кольори.
Попри те, що художник називає «Ліс» абстрактною роботою, вона має фігуративну основу, котра переходить в абстракцію.
Історична довідка
1989 рік вважається «кінцем радянської системи». У липні розпочинається всеукраїнський страйк гірників. А у вересні 1989 року було створено Народний рух України за перебудову.
Виставки
21 погляд (1989)
Павло Керестей, Юрій Соломко, Леонід Вартиванов, Олександр Животков, Олександр Сухоліт, Гліб Вишеславський, Сергій Святченко