Олег Тістол, 1989, Вправи з булавами, полотно, олія, 270 × 240 см

Автор роботи

Розміри: 270 см x 240 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1989 р.

Місце створення: [?]

Місце знаходження: [?]

Опис роботи

Цей твір належить до раннього періоду творчості Олега Тістола, коли художник звернувся до теми національних стереотипів та історії. У цей час митець працював у необароковій манері: «іронічно, з почуттям гумору і добре прихованою особистою емоційною причетністю, що відтворили світ українського бароко, з його розмахом і пафосом, гротесковою квазіакадемічністю та фольклорною наївністю»1. Такий стиль у статті «Поетика суржику, або котлета по-київськи»2 Костянтин Акінша означив як нац-арт. Акінша писав, що, працюючи з національними символами, Тістол створює поетику суржику, тобто штампи національної субкультури, притаманні більшою мірою східній Україні. Суржик, за словами Акінші, — це не лише мова, а й фальсифікація історії, переповненої штампами і національним кітчем.

Живописний твір «Вправи з булавами» точно ілюструє тезу Акінші. На цьому полотні художник розташував персонажів так, ніби відтворив театральну дію, у якій група акторів у масках і костюмах взаємодіє між собою. У цьому полотні Тістол зображує козацьку атрибутику, елементи грецької і римської культур. Сюжет твору має літературну основу, у ньому прочитується відсилання до знакового в українській літературі твору — «Енеїди» Івана Котляревського. Ця бурлескно-травестійна поема (у її основі — однойменна поема Вергілія, перелицьована на український лад) вважається початком нової української літератури.

1 Скляренко, Галина. «Неувядаемая красота стереотипа»: Олег Тистол / Галина Скляренко // Современное искусство Украины: портреты художников. — К.: Huss, 2015. — C. 69–90.

2 Акинша К. Поэтика суржика, или котлета по-киевски (Поетика суржику, або котлета по-київськи) // Декоративное искусство, 1989. — № 3. – 26