Василь Цаголов. Cвіт без ідей. 1992–1993. Тотальна інсталяція: серія фотографій, колони, телевізори

Автор роботи

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Інсталяція

Техніка: інсталяція

Матеріали: текст, фотографія


Створено: 1992–1993

Місце створення: Київ, Україна

Опис роботи

«Світ без ідей» — тотальна інсталяція, яка належить до раннього етапу творчості Василя Цаголова ті пов’язана з його мистецькою концепцією «твердого телебачення». У цій роботі художник відходить від картинного мислення і порушує проблему конструювання реальності.

Інсталяція складалася із серії фотографій «Світ без ідей», на яких було зображено сконструйовані макети, що «представляли застиглі сцени на тлі індустріальних пейзажів», цегляної стіни в центрі залу1, відеомоніторів із зупиненими кадрами американських кінофільмів, чорної стіни та «відеотексту», що його автор озвучував самостійно як «покаянну сповідь»2, про «випадок, мимовільним свідком якого він став»3 .

У цій роботі Цаголов демонструє крихкість світу і його історії за допомогою сконструйованих сюжетів, моніторів, поєднання фікції й реальності. Водночас Олександр Соловйов відзначив, що попри художню гру із симуляцією, елементи інсталяції не вигадані і не іграшкові (хоча іграшки виступають персонажами фотографій), — це лінійна розповідь4.

На думку Стукалової, інсталяція не мала вигляд цілісної, але вона припускає: «можливо, заявляючи про втрату світом цілісності, Цаголов мав рацію і в такій організації простору»5 .

Тим часом у короткій рецензії в газеті «Кур’єр муз» завважили, що «інсталяція, яку складають великі фотографії та винахідливо захаращений урбаністичним сміттям простір, викликає трагічний щем серця. У ній скрупульозно сконструйовані образи мертвих сюжетів індустріального світу. Розхожі образи модного постмодернізму здаються після побаченого легеньким павутинням, мереживом, в лабіринті якого навіть цікаво бігати»6.

1 Стукалова, Катерина. Дрейфуючи навколо Вавилонської вежі // Кур’єр муз. — [1993]. — [№ ?]. — С. 5.

2 Соловйов, Олександр. Турбулентні шлюзи. К. : Інтертехнологія, 2006. — С. 19–20.

3 Стукалова, Катерина. Дрейфуючи навколо Вавилонської вежі // Кур’єр муз. — [1993]. — [№ ?]. — С. 5.

4 Соловйов, Олександр. Турбулентні шлюзи. К. : Інтертехнологія, 2006. — С. 19–20.

5 Стукалова, Катерина. Дрейфуючи навколо Вавилонської вежі // Кур’єр муз. — [1993]. — [№ ?]. — С. 5.

6 Ізовісті // Кур’єр муз. — 1993. — [№?]. — С. 2.