Валерія Трубіна. Тигри, що пожирають праведників (ліва частина диптиха). 1989. Полотно, олія. 200 × 300 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 300 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1989 р.

Місце створення: Седнів, Чернігівська область, Україна

Опис роботи

Ця живописна робота належить до раннього періоду творчості Трубіної. У кінці 1980-х мистецтво переживало кризу, художники шукали нових форм, жанрів і сюжетів, адже соціалістичний реалізм уже не відповідав потребам молодих митців. Саме тоді Трубіна створила роботи, яким притаманні надмірний символізм і містифікація. Сюжети вона брала з різної релігійної літератури, з міфів народів світу тощо.

У цій роботі Трубіна звертається до біблійної історії про те, як по дорозі до Єрусалима праведників, послідовників Христа, з’їли тигри.

Великий формат полотна (600 см завдовжки) відповідав тогочасним естетичним і емоційним потребам художниці і мав повністю поглинати глядача. На картині зображено сім праведників у білому одязі і трьох тигрів, які на них нападають. Драматична дія розгортається на тлі придорожнього гірського пейзажу, що його художниця трактує умовно. Біла істота, зображена в небі між горами, символізує душу праведника.

У цей час Трубіну цікавили екзистенційні питанни, що таке праведність і святість. Відповіді на них вона часто шукала в біблійних сюжетах.

Роботу створено в епоху перебудови і гласності — період змін політичної парадигми Радянського Союзу. У цей час у СРСР загострилися національні рухи, які згодом призвели до розпаду Союзу і сприяли постанню незалежних держав.

Історична довідка

1989 рік вважається «кінцем радянської системи». У липні розпочинається всеукраїнський страйк гірників. А у вересні 1989 року було створено Народний рух України за перебудову.

Виставки

Звітна виставка молодих художників України «Седнів 89» (1989)
Тіберій Сільваші (куратор), Павло Керестей, Валерія Трубіна, Сергій Панич, Олександр Животков, Анатолій Тартаковський, Олег Голосій, Павло Маков, Олександр Сухоліт, Олександр Рідний, Володимир Кауфман, Валентин Мальченко, Олена Кудінова, Володимир Яковець, Оксана Сердюк, Віктор Покиданець, Дмитро Фіщенко, Олександра Прахова, Олексій Маркитан, Ольга Шамрай, Марина Ординська, В’ячеслав Ілляшенко, Василь Трусов, Микола Бабак, Ґуставо Аранга, Михайло Демцю, Анатолій Твердий, Світлана Кондратенко

Республіканська молодіжна виставка, 1989 (1989)
Павло Керестей, Олександр Гнилицький, Ілля Ісупов, Валерія Трубіна, Леонід Вартиванов, Василь Рябченко, Олег Голосій