Олег Тістол (у співпраці із Миколою Маценком). Музей Суворова. 1992. Папір, змішана техніка. 300 × 600 см

Автор роботи

Розміри: 300 см x 600 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис, змішана

Матеріали: олія, полотно


Створено: 1992 р.

Місце створення: [?]

Місце знаходження: [?]

Опис роботи

Цей твір належить до раннього періоду творчості Олега Тістола, коли художник звернувся до теми національних стереотипів та історії. У цей час художник працював у необароковій манері: «іронічно, з почуттям гумору і добре прихованою особистою емоційною причетністю, що відтворили світ українського бароко, з його розмахом і пафосом, гротесковою квазіакадемічністю та фольклорною наївністю»
Роботу утворено з 20 однакових за розмірами аркушів паперу з видимою сіткою кордонів між ними. Візуально такий спосіб поєднання елементів нагадує кахлю, надзвичайно популярний у СРСР матеріал, який широко застосовували у творах монументального мистецтва на держзамовлення, чим Тістол займався наприкінці 1980-х років.
Умовне тло живописного твору поділено на три непропорційні горизонтальні частини, які імітують фризи. Нижня частина нагадує п’єдестал. На ній розміщено трафаретний напис російською мовою «русских войск […] с А. В. Суворовым 10/21/IX — […] IX.1799 из Северной Италии через Швейцарские Альпы в…». Нижню частину завершує обрамлення тасьмою.
Середню, найбільшу за розміром частину, виконано жовтою фарбою. У правій частині полотна зображено елемент геральдики з ініціалами А. С. — Олександр Суворов (російською мовою), один із найвідоміших у російській історії полководців, дослужився до звання генералісимуса при російських імператорах Катерині II та її синові Павлу I.
Посередині верхньої смуги, виконаної в сірому і темно-сірому колориті, художник зобразив символ, який складається із зірки й променів і візуально нагадує кадри з радянських кінофільмів, зокрема, з фільму «Невловимі месники».
Символічно, що в живописному творі Тістол зобразив двох вершників на конях, чиї фігури показано зі спини — цей ракурс нагадує відомий кадр з названого фільму.
Схожі за стилем і виконанням живописні роботи Олег Тістол створив разом із Миколою Маценком як колектив «Нацпром».

1 Скляренко, Галина. «Неувядаемая красота стереотипа»: Олег Тистол / Галина Скляренко // Современное искусство Украины: портреты художников. — К.: Huss, 2015. — C. 69–90.

Виставки