Оксана Чепелик. Колайдер. 2011 — наші дні. Відеоінсталяція, фотографія, перформанс

Автор роботи

Робіт у серії: >7

Розміри: розміри варіюються
відео різних розмірів, фотографії 110 × 140 см

Категорія: Відео, Перформанс, Фотографія

Техніка: відеопроекція, фотографія


Створено: 2011 — наші дні

Опис роботи

Проект «Колайдер» — про час, простір, науку, містобудування, історію і нові технології. У проекті зібрано знакові місця, де відбулися найдраматичніші події у світовій історії, які вплинули на дальший історичний розвиток. Цей великий і тривалий проект розпочався в Далласі (США) на місці вбивства президента Джона Ф. Кеннеді. В Україні художниця знімала місце, де відбувалася Помаранчева революція 2004–2005 років, — Майдан Незалежності, у Росії — так званий «Білий дім», або Будинок уряду Російської Федерації, де відбувалися події серпневого путчу 1991 року, який призвів до розпаду СРСР.

Назва «Колайдер» апелює до найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок — Великого адронного колайдера, який може стати першою машиною, здатною уможливити подорожі в часі. У проекті час — одне з фундаментальних понять фізики і філософії — представлено у вигляді відео, що складається з 24 рухомих фрагментів, які з прискоренням обертаються в художньому колайдері.

Проект існує у двох формах: як шестиканальна або семиканальна панорамна проекція розміром 4 × 23 м та як 360-градусна купольна проекція, складена з багатьох фрагментів зображень одного місця, що створює своєрідну мозаїку, композицію з кількох ракурсів.

Коментар дослідника

В планах художниці дослідження таких місць як Потьомкінські сходи в Одесі (як феномен революції 1905 р., так і культурного феномену); ЧАЕС в Прип’яті (1986, Україна); вулиці Геумнамно в Кванджу (1980, Південна Корея); площі Тяньаньмень в Пекіні (1989, Китай); колишньої Берлінської стіни (1989, Німеччина); меморіалу ВТЦ в Нью-Йорку (2001, США); площі Свободи в Тбілісі (2003, Грузія); Райської площі (зараз — Площа Свободи) в Багдаді (2003, Ірак); площі Сокало та Пасео-де-ла-Реформа (2006, Мексика); площі Тахрір в Каїрі (2011,Єгипет); Фукусімської АЕС (Японія, 2011) та Собору Св. Павла в Лондоні (2011,Великобританія).

Історична довідка

Цей великий, довгостроковий проект розпочався в США, в Далласі — на місці вбивства Джона Ф. Кеннеді. Потім — місце Лос-Анджельського Бунту, 1992 року. В Україні художниця знімала місце, де проходила Помаранчева революція 2004–2005 рр. — Майдан Незалежності. В Росії — так званий «Білий дім», або Будинок уряду Російської Федерації, пов’язаний з подіями серпневого путчу противників М. Горбачова у 1991 році, що призвів до розпаду СРСР.

Виставки

Decompression (2015)
Оксана Чепелик, Віктор Сидоренко