Микола Маценко. Ще не… (Ескіз великого державного герба). 2010. Полотно, олія, акрил. 200 × 260 см

Автор роботи

Розміри: 200 см x 260 см

Категорія: Живопис

Техніка: живопис

Матеріали: акрил, олія, полотно


Створено: 2010 р.

Опис роботи

«Ще не…» — перші слова національного гімну України, рядок якого художник перериває трикрапкою і пропонує глядачам продовжити його на свій розсуд. Залишаючи перший рядок гімну відкритим, художник відсилає до численних дискусій і різночитань гімну — як «Ще не вмерла Україна» чи «Ще не вмерла України слава», що, своєю чергою, стосується питань ідентичності і ментальності. Вирішення твору в жовтому і синьому кольорах має в підтексті національний прапор України, який складається з двох — синьої і жовтої — рівновеликих смуг.

Крім того, назва твору «“Ще не…” (Ескіз великого державного герба)» нагадує, що в Україні є тільки малий герб держави і немає затвердженого великого герба.

Художник детально розкрив символічне наповнення твору: «Два відра — це два моря, Чорне й Азовське. Колосок і кукурудза — це символи того, що на нашому просторі зустрічаються дві цивілізації, відповідно житньо-пшенична і маїсова. Тобто це символи Сходу і Заходу, які разом. На це вказують свиня й собака, поєднані ланцюгом. Попри те, що вони — хижак і умовно травоїдна тварина — антагоністи, вони мусять жити разом, тому що Україна — унітарна держава»1.

Робота експонувалася на виставці «Ще не…» 2010 року в Малій галереї Мистецького Арсеналу.

1 Цит. за: Марія Томак, Марія. Вінегрет міфів // День, . — 2010. — 27 серпня. — С№ 152 – 153, с. 24.