Валентин Раєвський за участі Лариси Резун-Звездочетової, Руфі Макленнан, Василя Цаголова. Три слони. 17 квітня 1993 року. Перформанс, інсталяція. Гора Дитинка, Київ, Україна

Автор роботи

Розміри: розміри варіюються

Категорія: Акція, Інсталяція

Техніка: акція, інсталяція


Створено: 1993.04.17 р.

Місце створення: гора Дитинка, Київ, Україна

Опис роботи

Перформанс «Три слони» — одна з перших спроб митців зафіксувати на початку 1990-х своє бажання вийти з майстерень і освоювати навколишній простір Києва, працювати з цим простором і з ландшафтом.

Як згадує мистецтвознавець Микола Костюченко, цей перформанс був частиною великого проекту Валентина Раєвського, що його повністю так і не було реалізовано. Костюченко описує «Три слони» як перформанс і інсталяцію одночасно: «Учасники дійства […] встановили, прикрасили, а потім і спалили інсталяцію з трьох фанерних копій дитячої гірки-слоника. Розташувавши цю тріаду у формі солярного знака, помістивши в її центрі дзеркало — чашу з водою — і кинувши в жертовний вогонь свої послання»1. Спалення і колективність дії, за словами мистецтвознавця, надавали жесту величності й сакральності.

Як завважив Костюченко і як пізніше згадував Соловйов2, для Раєвського дуже важливою була тема Києва, його простору, історії і культури. У багатьох своїх проектах художник звертався до міської пам’яті й київського ландшафту, сакралізуючи та містифікуючи його.

1 Костюченко, Микола. [Про акцію «Три слони»] // Terra incognita.. — № 1/2. — С. 76–77.

2 Приватна розмова Олександра Соловйова з Катериною Яковленко.